Kostel svatého Mikuláše na náměstíčku v Nepomyšli, který byl před devíti lety uzavřen kvůli havarijnímu stavu, postupně konečně prochází opravami. A nyní už je vidět i jeho nové budoucí zbarvení. Na větší části památky je už vyvedena nová fasáda a kostel získává šedozelenou barvu namísto původní okrově žluté.

Fasáda už je hotová ze tří stran památky. Chybí dokončit už jen čelní část budovy se vstupem z náměstí. Do tradičního Mikulášského jarmarku, který probíhá na návsi vždy na počátku prosince, by mohla být snad fasáda komplet hotová ze všech stran a kostel by se mohl návštěvníkům slavností pochlubit svou novou vizáží.

Významná památka chátrala

Kostel v Nepomyšli na Podbořansku je významnou kulturní památkou. První zmínka o něm v písemných pramenech pochází už z roku 1384. Od roku 1958 je dokonce chráněn jako kulturní památka Československé a později České republiky. I navzdory tomuto statutu se ovšem kostel dostal do fáze, že musel být pro veřejnost uzavřen z důvodu bezpečnosti lidí kvůli havarijnímu stavu.

To se stalo v roce 2007. S chátrající památkou si církev nevěděla rady, neměla dostatek prostředků na nutné opravy, které požadovali představitelé obce i různých dalších občanských spolků. Nakonec se věci začaly hýbat až po roce 2011, kdy obec převzala památku do svého majetku. Římskokatolická církev jí kostel převedla formou darovací smlouvy.

Obec chce svatostánek využívat

„Chtěli bychom vrátit památku do důstojného stavu, tak aby nekazila místním lidem ani návštěvníkům dojem z naší obce. Chceme kostel postupně opravit a potom ho znovu využívat a otevřít pro veřejnost. Může sloužit nejen k církevním obřadům, ale i ke kulturním setkáváním, koncertům, výstavám. Byli bychom rádi, kdyby toto významné místo mohli navštívit i turisté," uvedl už dříve starosta Nepomyšle Josef Lněníček.

Opravy probíhají v posledních čtyřech letech ve dvou etapách, investorem je obec Nepomyšl. Nejprve odborníci provedli statické zajištění, vyměnili střechu a dřevěné části stavby včetně schodiště. V další fázi přišlo na řadu odvodnění památky, oprava kamenných prvků, nová fasáda a další záležitosti. Celkem už hodnota prací přesáhla šest milionů korun.