Hromady odpadků u kontejnerových stání mezi popelnicemi, které často ještě vítr rozfoukává po celých ulicích. Velké kusy nábytku, které hyzdí město, pokud si je někteří přičinliví občané na místě nerozeberou nebo rovnou neodvezou. Město Louny dlouhodobě bojuje s nelegálním odkládáním odpadu v ulicích.

Radnici nyní došla trpělivost. Vysvětlování, „vychovávání" bylo dost; vše marné. Nyní tedy přijdou na řadu represe. A to v podobě vysokých pokut pro hříšníky.

Přistižené hříšníky čekají pokuty

Městští strážníci začali každé ráno objíždět každé kontejnerové stání v Lounech. Monitorují stav a radnice vyhodnotí, kde je situace horší než jinde. „Nebudeme tolerovat jakékoliv odkládání čehokoli ke kontejnerům. Pokud stav nepůjde zlepšit jinak, půjde to přes represi a vysoké pokuty pro ty, kteří budou při takovém jednání přistiženi," hřímá Radovan Šabata, starosta města.

„Pokud se chování občanů v tomto směru radikálně nezmění, je možné, že bude nutné zvýšit poplatky," pokračuje R. Šabata s tím, že město zajistilo mimořádné svozy odpadu. A to samozřejmě bude městskou pokladnu stát peníze navíc. Přes Velikonoce dokonce drželi pracovníci firmy Marius Pedersen, která zajišťuje svoz a likvidaci odpadu, pohotovost. To pro případ, že by někde kontejnery opět „přetékaly".

Sběrný dvůr je otevřený každý den

Lidé mohou například objemný odpad, ale i další druhy, odvážet do sběrného dvora v Rybalkově ulici. Zdarma a dokonce sedm dní v týdnu. „Takovou službu nabízí svým občanům jen málo měst," kroutí hlavou starosta. Navíc během roku probíhá několik takzvaných sběrových sobot. Při nich jsou do ulic rozmístěny velkoobjemové kontejnery a kdo potřebuje, může do nich přinést třeba starý nábytek a podobně. Opět zdarma.

I takto občas vypadají kontejnerová stání na velkých sídlištích v Lounech. Archivní snímekPokud bude někdo přistižen při odkládání odpadu mimo určené nádoby, hrozí mu pokuta nejméně pět set korun. „Pokud chytneme někoho z okolních vesnic, jak vozí svůj odpad k nám, a že to není ojediněle, napoprvé ho čeká tisíc korun pokuty. Při opakovaném jednání bude suma mnohem vyšší," upozorňuje R. Šabata.

Nepořádek kolem popelnic přitom zdaleka není jen estetický a ekonomický problém. Jde také o úklid okolí, když silný vítr odpadky rozfouká, hrozící množení škůdců a podobně. „Vždyť tu všichni žijeme, všichni se na to musíme koukat. Jde přeci o porušování základní městské vyhlášky," zlobí se také místostarosta Jan Čermák.

Pod drobnohledem jsou dlouhodobě i kontejnery na tříděný odpad. Tam se radnice zaměřuje i na podnikatele a obchodníky. Zkoumá, jak svůj odpad likvidují a zda ho nevhazují do nádob v ulicích, určených výhradně pro občany.