Holé, prázdné, zpustlé. To jsou slova, která napadnou každého při pohledu na současné Nerudovo náměstí v Žatci. Neutěšený stav by se ale měl ještě letos změnit, město plánuje jeho rekonstrukci. Nerudovo se tak zařadí mezi ta náměstí, která prošla v posledních letech ve městě výraznými úpravami.

Nerudovo náměstí patří k zanedbaným částem města. Prakticky nic tam není, lidé jím pouze procházejí nebo projíždějí. Obklopují ho zanedbané domy s byty, v nichž většinou bydleli sociálně slabí, a bývalé sklady chmele. Ty nedávno změnily majitele, kteří jim chtějí dát nové využití. „Jde o v současné době zapomenuté náměstí, kde ale vzniká ubytování pro více než stovku zaměstnanců společnosti Nexen. To je pro nás impuls, abychom s rekonstrukcí povrchů náměstí začali,“ sdělila starostka Zdeňka Hamousová. „Časem může být z této lokality atraktivní místo pro turisty i místní obyvatele,“ dodala.

Korejská společnost Nexen staví v nedaleké zóně Triangle továrnu na výrobu pneumatik, v Žatci chce ubytovat stovky svých zaměstnanců.

Město má na rekonstrukci připraveno téměř 10 milionů korun, začít chce letos. Pracím má předcházet rekonstrukce vodovodu a kanalizace, dřív než v létě nebo na podzim se tak s rekonstrukcí náměstí nezačne.

Plochu čeká zásadní proměna. Celý prostor se vydláždí, změní se jeho celkový vzhled. „Uprostřed vznikne prostor v podobě obdélníku pro parkování aut. Vysadí se nové stromy, místo doplní plastika,“ sdělil Marek Pataky z odboru rozvoje žatecké radnice. V plánu je také osazení nových laviček, odpadkových košů a lamp veřejného osvětlení. Na náměstí z toho není v současné době téměř nic, je prázdné, ani dlažba tam není.

Takto by mohlo vypadat náměstí za pár let. Nová dlažba, stromy, parkovací místa a mobiliář.

Takto by mohlo vypadat náměstí za pár let. Nová dlažba, stromy, parkovací místa a mobiliář. zdroj: MÚ Žatec

V souvislosti s rekonstrukcí Nerudova náměstí v Žatci opět ožil návrh lávky, která by ho spojovala s historickou částí města u divadla. Chodci by tak přecházeli frekventovanou Nákladní ulici mezi nimi. Kvůli finanční náročnosti se ale s výstavbou lávky zatím nepočítá.

V Žatci proběhla v minulých letech rekonstrukce řady náměstí v centru města. Novou dlažbu dostalo Chelčického, 5. května i Žižkovo, změnilo se i centrální náměstí. Z něj zmizel trávník v jeho středu, nahradila ho dlažba a kašna.