Stovky zaměstnanců společnosti začaly nosit odznáčky, kterými vyjadřují podporu požadavkům odborů. Ti mimo jiné chtějí plošné navýšení mezd, a to o 8,2 procenta od začátku března letošního roku. Dalšími požadavky v návrhu kolektivní smlouvy jsou pravidelný každoroční růst mezd o šest procent a zavedení systému odměn. Odbory a vedení firmy spolu bezúspěšně jednají o kolektivní smlouvě už od dubna roku 2019. 

„K dohodě mezi odbory a vedením společnosti zatím nedošlo, stávková pohotovost trvá. Pokud nedojde k dohodě, jsme připraveni před továrnou zorganizovat demonstraci. Předběžný termín je konec února,“ sdělil Pavel Rohel, předseda základní organizace KOVO, která v žateckém Nexenu působí. 

Od začátku února odboráři rozdávají zaměstnancům odznáčky, kteří jejich nošením podporují vznesené požadavky. „Nosí je stovky zaměstnanců. Ukázalo se, že se lidé ztotožnili s našimi požadavky. Nechceme, aby nás vedení společnosti bralo jako levnou pracovní sílu,“ uvedl Pavel Rohel. Továrna zaměstnává tisícovku lidí, v odborech jich je necelá pětina. V poslední době počet žádostí o přijetí do odborové organizace podle slov Pavla Rohela roste. 

Za vedení společnosti s odbory komunikuje personální manažerka Linda Kostrůnková. „Chceme vás ujistit, že se snažíme nalézt způsob úpravy mezd, a jednáme s vedením na možnostech. V rámci našich interních procesů jsme nyní v přípravě mzdových úprav pro rok 2022, které jsou platné od 1. března 2022,“ napsala v dopise. 

Odboráři nechtějí, aby došlo k navýšení mezd jen některým zaměstnancům, jak tomu bylo v minulosti. „Ve společnosti jsou lidé, kteří od roku 2018, kdy továrna zahájila provoz, nedostali přidáno ani jednou,“ upozornil Pavel Rohel. V letákové kampani chtějí podle jeho slov odbory zaměstnancům Nexenu vysvětlit, že zmíněné pravidelné březnové navýšení platů se týká jen některých lidí. „Požadujeme plošné navýšení mezd,“ zopakoval požadavky předseda odborové organizace. Tu v minulých dnech podpořil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. 

Společnost Nexen Tire Europe je největším investorem ve strategické průmyslové zóně Triangle na hranici Žatecka, Chomutovska a Mostecka. Zóna vznikla na místě bývalého vojenského letiště. V areálu na ploše šedesáti hektarů vyrábí pneumatiky do osobních a lehkých užitkových aut.