Odbory požadují navýšení mezd o 8,3 procent, zvýšení příplatků za noční směny a víkendy a navýšení příplatku směnařům o dvě koruny. „Bylo nám velmi zvláštně sděleno, po třenicích na vrátnici, že korejské vedení přistoupilo k jednání o podmínkách kolektivní smlouvy. Nikdy před tím nepřišli Korejci osobně,“ informoval na sociálních sítích šéf firemních odborů Pavel Rohel.

Vedení firmy také poslalo návrhy odborářů ke kolektivní smlouvě k posouzení do Jižní Koreje, na nejvyšší vedení společnosti. Na reakci se zatím čeká.

Podle stávkujících se ve firmě mzdy nenavyšovaly hodně dlouho, jsou tam prý nižší než v okolí. Většině zaměstnanců údajně od roku 2018. O kolektivní smlouvě neúspěšně vyjednávají odbory ve společnosti téměř 4 roky. Postoj vedení společnosti označují odboráři za arogantní, nikdo z vedení s nimi údajně nechtěl jednat.

Stávka začala v pondělí 31. ledna v 8 hodin, aktivně se do ní zapojilo téměř 200 lidí, podpořila ji prý ale většina z 1100 zaměstnanců firmy. A další se podle odborářů přidávají, uskutečnil se také pochod továrnou.

Podle odborů se přidávají další podporovatelé

Vedení Nexenu naopak tvrdí, že v minulosti všem zaměstnancům mzdy zvedlo o 4,7 %, přidalo prý i další benefity. Upozorňuje, že kvůli rostoucím nákladům je společnost nyní ve ztrátě. „V tak zoufalé ekonomické situaci je odborová stávka akcí, která nemůže prospět jak společnosti, tak jejím zaměstnancům. Každý z nás má právo na ochranu, ale musíme se zdržet všeho, co by mohlo poškodit každého z nás. Očekává se, že škoda, kterou utrpí společnost stávkou, bude velká,“ uvedli pro MF Dnes představitelé firmy. Společnost také nyní oznámila, že od 1. března chce zaměstnancům přidat, neuvedla ale o kolik.

Podle odborářů výroba v továrně, která v průmyslové zóně Triangle na Žatecku vyrábí pneumatiky, stojí. „Bojuji za vyšší mzdu. V okolí jsou nástupní platy pro operátory vyšší než v Nexenu. Začínají tam na 24 tisících, u nás je to teď 22 700 korun. Je vysoká inflace, vše zdražuje, chceme také přilepšení. Mám svoji práci ráda, mám ráda tuto fabriku, pracuji zde od začátku a doufala jsem, že tu vydržím až do důchodu. Ale chci vyšší plat,“ uvedla jedna ze stávkujících Monika Malečková, proč se přidala k protestu.

Stávkující se údajně zaměřili hlavně na strategické posty tak, aby výroba nemohla pokračovat. Cílem stávky je přimět vedení Nexenu podepsat kolektivní smlouvu. „Je to poslední krok. Tolik arogance, tolik neúcty ze strany korejského vedení, to jsem ještě neviděl,“ pronesl před startem stávky Pavel Rohel.

„Například operátor, který nyní bere 24 tisíc korun, by měl po navýšení zhruba o čtyři tisíce víc,“ přiblížil už dříve představy odborářů Rohel.

Jak dlouho stávka potrvá, není zřejmé. Vedení firmy dlouhodobě tvrdí, že chce také jednat, k aktuální situaci se ale příliš nevyjadřuje. Už dříve vydal šéf Nexenu pro MF Dnes prohlášení. „Některé podmínky ze strany odborové organizace jsou příliš velké a zdá se, že vyjednávání je vedeno spíše jako prostředek k obhájení její existence, než aby věrně odráželo potřeby a přání všech zaměstnanců. Rádi bychom v roce 2023 vedli seriózní a přímou komunikaci s odbory ohledně jejich mzdových požadavků,“ uvedl tehdy jednatel společnosti Kim Soo Cheol.

Den, kdy výroba stojí, přijde údajně firmu až na 20 milionů korun. Podle vedení Nexenu byly odbory už dříve vyzývány, aby zahájily seriozní jednání, podle něj ale nereagovaly na výzvy a nereflektují očekávání zaměstanců. Vedení firemních odborů naopak trvá na tom, že jednat nechtělo vedení společnosti. Firma dříve trvala na jednání jen s odboráři z Nexenu, ti ale naopak setrvávají na tom, že chtějí spolupracovat s republikovými odborovými svazy.