Ústecký kraj už vlastní všechny pozemky, na kterých by v průmyslové zóně Triangle u Žatce měla vyrůst továrna jihokorejské společnosti Nexen na výrobu pneumatik. Ministerstvo obrany muselo některé z nich v rámci církevních restitucích předat římskokatolické církvi. Ta je v duchu dohod ale obratem prodala Ústeckému kraji - vlastníkovi zóny. Podobně se vyřešily majetkoprávní vztahy k některým pozemkům, na kterých má svou továrnu japonská společnost Hitachi.

Stát, církev, kraj, investoři

„V průběhu druhé poloviny letošního roku došlo k úspěšnému převodu tzv. církevních pozemků z Ministerstva obrany ČR na římskokatolickou církev v rámci církevních restitucí a následně, na základě smluv o smlouvách budoucích kupních z roku 2002, k převodu těchto pozemků z církve na Ústecký kraj," vysvětlila Magdalena Hanáčková, mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Radní kraje v minulých dnech rozhodli o záměru prodeje pozemků v zóně o výměře přibližně 5,65 hektaru společnosti Nexen Tire Corporation a pozemků o výměře přibližně 2,28 hektaru společnosti Hitachi Automotive Systems Czech. „Jelikož se čekalo na odkoupení malé části církevních pozemků, které jsou nyní v majetku kraje, lze je nyní prodat zmíněným společnostem," dodala mluvčí. Tím by se měl problém s tzv. církevními pozemky vyřešit.

Společnost Hitachi Automotive Systems Czech ve své továrně v zóně u Žatce vyrábí součástky do automobilů, využívá část obří haly, kde se dřív montovaly televize.

Zmíněny Nexen by měl svou továrnu v Triangle začít stavět v příštím roce. Se zahájením výroby pneumatik se počítá v roce 2018.