V závěru loňského roku v okrese Louny stoupla nezaměstnanost na 12,36 %.

Úřad práce v Lounech evidoval 6 495 lidí bez zaměstnání.

Jaký bude v tomto ohledu vývoj a zda se na nezaměstnanosti v okrese Louny nějak výrazně projeví vstup tří nových investorů, kteří chtějí v zóně Triangle u Žatce letos stavět své továrny, jsme se zeptali Jana Kosiny, analytika trhu práce Úřadu práce v Lounech.

Jak vidíte vývoj nezaměstnanosti v okrese Louny v letošním roce?
První měsíce roku lze očekávat další růst nezaměstnanosti. Neměl by však být tak značný jako v prosinci. Vysoký nárůst uchazečů o zaměstnání v prosinci byl zaviněn především úbytkem míst sezonního charakteru a koncem smluv na dobu určitou, které připadají právě na konec kalendářního roku. Koncem března a počátkem dubna by se situace na trhu práce postupně měla obracet a počet uchazečů a míra nezaměstnanosti bude klesat. Předpoklad je takový, že míra nezaměstnanosti by se v letním období a začátkem podzimu mohla pohybovat na úrovni roku 2009, tj. 10,5 až 11,2 procenta.

Očekáváte, že se na statistice nějak výrazně projeví příchod nových investorů do zóny Triangle u Žatce?
Úřad práce v Lounech zatím nemá k dispozici od nových investorů ve strategické průmyslové zóně Triangle žádné nové informace o zahájení činnosti a náborů nových zaměstnanců. V případě zahájení provozu některého z investorů v průběhu druhé poloviny roku však zřejmě proběhne nábor managementu, administrativních pracovníků a v menším počtu i pracovníků zajišťující chod výroby. Vzhledem k tomu, že zóna Triangle je spádovou oblastí i pro okresy Most a Chomutov nebude změna počtu uchazečů a nezaměstnanosti v první fázi zřejmě až tak výrazná.

Jakou míru nezaměstnanosti očekáváte v okrese Louny na konci roku?
Na konci roku 2011 lze očekávat, že by se míra nezaměstnanosti mohla pohybovat zhruba na úrovni prosince roku 2009, tj. 11,4 až 12,0 procenta.