Na vytvoření nové expozice pošle město muzeu 1,2 milionu korun, schválili ve čtvrtek 24. září večer žatečtí zastupitelé. Peníze půjdou na stavební práce a zabezpečení, stejnou sumu bude ještě muzeum potřebovat na vytvoření vlastní expozice.

Vystavení pokladu se protáhne. Muzeum o peníze požádalo už letos v únoru, kvůli koronaviru o dotaci zastupitelé jednali až v červnu. A tehdy peníze neschválili. „V souvislosti s covidem nebylo jasné, jak se bude vyvíjet hospodaření města. Propad ve sdílených daňových příjmech byl významný, přišla ale kompenzace od státu, v případě Žatce necelých 24 milionů korun. Zatímco v červnu jsem se zdržela, nyní hlasuji pro uvolnění peněz na expozici,“ vysvětlila svůj postoj starostka Zdeňka Hamousová. Podobně změnili názor i další zastupitelé, takže se mezi nimi našlo na rozdíl od června dostatek hlasů pro schválení dotace muzeu.

„Je to další z věcí, které u nás v Žatci zdrží turisty o něco déle,“ řekl radní Martin Štross. „Vystavení pokladu zvýší turistickou atraktivitu Žatce. Ale je to především naše rodinné stříbro. Byl bych rád, aby ho znali hlavně obyvatelé Žatce,“ řekl jeho kolega Petr Antoni.

Žatecký poklad se našel v roce 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na dnešním Chmelařském náměstí. Jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů v Čechách ležel pod podlahou zbořené stáje někdejší usedlosti. Unikátní na pokladu je také to, že obsahuje kromě mincí a šperků také suroviny. Tedy stříbrné hřivny a dráty nebo zlaté svitky. „Žatecký poklad svým významem přesahuje nejen hranice regionu, ale i naší země. V rámci českého státu šlo už tehdy o obrovskou sumu peněz, dnes má navíc velkou historickou hodnotu,“ sdělila ředitelka muzea Radmila Holodňáková.

„Máme všechna potřebná povolení. Vyhlásíme výběrové řízení na dodavatele rozličných prací. Předměty jsou ošetřené v depozitářích a připravené k vystavení,“ sdělila.

Přestože byl poklad objevený už před více než osmdesáti lety, drtivou většinu času leží v depozitářích. Vystavuje se jen mimořádně, přímo v Žatci byl naposledy k vidění v roce 2014.

„Začali jsme se jeho vystavením na trvalo zabývat až nyní, neboť se v posledních letech vyvinuly nedestruktivní metody, díky kterým jsme schopni o pokladu říct daleko víc,“ přiblížila ředitelka muzea s tím, že nová expozice má ukázat poklad v širších souvislostech a také seznámit návštěvníky s moderními postupy bádání. V budově muzea v Husově ulici se pro ni uvolnily vhodné prostory po výstavbě nového depozitáře v bývalých papírnách. „Počítáme, že by příprava expozice probíhala za provozu muzea bez toho, abychom museli v příštím roce nějak měnit náš plán výstav,“ řekla Radmila Holodňáková.

Kdy si prohlédnou Žatecký poklad v nové expozici první návštěvníci, si netroufá odhadnout. „Svou roli bude mít průběh výběrového řízení. Navíc v souvislosti s koronavirem je dnes těžké cokoliv odhadovat. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby to bylo co nejdřív, ideálně v příštím roce,“ dodala.