Jaro se blíží, dny se prodlužují, venkovní teploty se postupně zvyšují. Cyklisté proto začali oprašovat přes zimu nepoužívaná kola, někteří už s nimi i vyrazili na první letošní projížďky. Kam se vydat, je někde nějaká nová cyklostezka?, kladou si mnozí otázku. Není. Okres Louny toho letos cyklistům mnoho nového nenabídne.

Páteřní cyklostezka Ohře, jejíž výstavbu připravuje Ústecký kraj, se v posledních letech nerozrostla ani o metr a minimálně letos se nikde v okrese Louny stavět nezačne. Cyklostezka je rozdělená do několika úseků, mezi ty nejfrekventovanější patří trasa Žatec – Nechranická přehrada. Kraj už několik let připravuje k výstavbě čtyřkilometrový úsek mezi Libočany a Přívlaky podél levého břehu řeky. „V minulém roce došlo ke geodetickému zaměření finální podoby trasy, zpracování návrhu dokumentace pro územní rozhodnutí a zpracování záborového elaborátu,“ sdělila mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Rozhledna a opevnění na vrchu Rubín u Podbořan.
Pro cyklisty i kočárky. Cesta k nové rozhledně na Rubínu dostane nový povrch

„Aktuálně probíhá opětovné zajištění souhlasů vlastníků dotčených pozemků s umístěním cyklostezky. To už jednou proběhlo, ale s ohledem na novelu stavebního zákona je nutné to provést znovu. V minulém kole všichni vlastníci vyslovili souhlas, předpokládáme tedy, že ani nyní nevznikne žádný problém,“ upřesnila Dosedělová.

Na současné aktivity by letos mělo navázat vydání územního rozhodnutí, výkup pozemků od soukromých vlastníků a zahájení stavebního řízení. „Začátek stavby je možné předpokládat nejdříve v roce 2020,“ dodala mluvčí. Cyklostezka by měla být ve zmíněném úseku tři metry široká s asfaltovým povrchem, aby ji mohli využívat i jezdci na bruslích.

Žatecká radnice. Ilustrační foto
Žatec chce vylepšit stezku, objevit se u ní mají i toalety

Město Žatec v minulých letech postavilo na svém území několik kratších úseků cyklostezky a připravuje její další výstavbu směrem na Bezděkov.

S využitím polní cesty do Trnovan by se cyklisté vyhnuli frekventované silnici Žatec – Louny. Ani v tomto případě není přesnější termín výstavby jasný.

Okruh v Žatci

Položením nového asfaltu na místní cestu by se měly některé vybudované úseky cyklostezky v Žatci spojit v okruh, který by uvítali hlavně bruslaři. Město kvůli nevypořádaným majetkovým vztahům záměr neuskutečnilo ani po dvou letech, radnice nyní hovoří o druhé polovině letošního roku.

Ani v Lounech a okolí se další část cyklostezky Ohře letos stavět nebude. Úsek mezi městem a Vršovicemi bude navíc až do podzimu využíván jako objízdná trasa při rekonstrukci mostů v Říční ulici. Takže cyklisté musí počítat s tím, že na cestě potkají víc aut.

Vychází nový Týdeník Lučan.
Nový Týdeník Lučan: O těžbě kaolinu i fotografování galaxií

V Lounech připravují výstavbu kratších úseků cyklostezek na dvou místech. „K vypracování jsme zadali dvě projektové dokumentace. První na propojení ulic Přemyslovců a Lucemburků chodníkem s případnou úpravou stezky pro chodce a cyklisty, druhá řeší průjezd pro cyklisty kolem schodiště mezi ulicemi Dukelská a Vladislavova,“ řekla vedoucí odboru majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Podbořany nechají na jaře za milion korun opravit povrch cesty na kopec Rubín s novou rozhlednou. „Pak bude pro cyklisty pohodlnější,“ sdělil starosta Radek Reindl. Cesta navazuje na cyklotrasu mezi Podbořany a Čejkovicemi.