Už dnes, ve středu 19. prosince, se podruhé sejdou nově zvolení krajští zastupitelé a budou řešit například rozpočet Ústeckého kraje na příští rok nebo podporu ohroženým nemocnicím. Bude mezi mini sedět i žatecký místostarosta Jan Novotný, zvolený za Severočechy.cz? Neví se!!!

„Jsem dál zastupitelem. Neodstoupil jsem," říká stále Jan Novotný. Na kraj ale v závěru listopadu dorazila Novotného rezignace, o které žatecký místostarosta tvrdí, že on ji nepodával. Dokument předalo vedení Severočechů.cz a použilo pravděpodobně bianko rezignaci vyplněnou už před volbami, která měla zajistit „poslušnost" kandidátů, stanou-li se budoucími zastupiteli.

Kauza stále není dořešená, nikdo s jistotou neví, zda je Novotný dál zastupitelem či už ne. Definitivně rozhodnout má ministerstvo vnitra. „Věc ještě není uzavřena, čekáme na stanovisko ministerstva vnitra. V tuto chvíli podle nás platí, že Jan Novotný není zastupitelem, jelikož připustil, že podpis na rezignačním dopise je jeho, a zákon výslovně říká, že podanou rezignaci nelze vzít zpět," informovala Deník o aktuálním vývoji, den před konáním zastupitelstva, Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje.

Použili Severočeši.cz bianko rezignaci?

S tím Novotný nesouhlasí. „Dál se cítím být zastupitelem a budu o tento post, který jsem řádně získal ve volbách, bojovat. Žádnou rezignaci na místo v zastupitelstvu Ústeckého kraje jsem v období po ustavující schůzi zcela určitě nepodával," trvá na svém Jan Novotný, podle kterého zneužilo vedení Severočechů.cz dokumentu, který podepisovali všichni kandidáti ještě před volbami.

Kvůli „neposlušnosti" měli rezignaci na kraj za Novotného přinést lídr Severočechů.cz Jiří Zelenka a místopředseda Bronislav Schwarz. Novotný se o své „rezignaci" dozvěděl až z médií. Využili prý k tomu podle něj dokument, který měl zajistit, že zvolení zastupitelé budou hlasovat podle přání vedení sdružení. „Všichni kandidáti Severočechů.cz museli před krajskými volbami, kromě řady dalších dokumentů, podepsat také oznámení o odstoupení z funkce člena zastupitelstva. Prokazatelně v době, kdy ještě nebyli zvoleni, neměli mandát, a proto tento dokument nemá podle mě žádnou právní váhu," vysvětluje žatecký místostarosta.

Novotný proti oranžovorudé koalici

Novotný hned při prvním hlasování v zastupitelstvu kraje šel proti svým kolegům ze sdružení. Vedení Severočechů.cz sice na veřejnosti říkalo, že komunisty a ČSSD podporovat nebudou, že toto uskupení bude pokračovat „ve zlodějnách předchozího vedení kraje", ve skutečnosti ale všichni zastupitelé Severočechů.cz, kromě Novotného, na ustavujícím zasedání pro novou koalici hlasovali. Novotný komunisty a ČSSD nepodpořil, a proto podle něj přišel trest.

„Ano, byla chyba takový dokument podepisovat, měl mě donutit k poslušnosti nebo zajistit bezdůvodnou výměnu kdykoli během volebního období. Trvám ale na tom, že jsem nerezignoval, a jsem připraven se bránit. Jsem připraven se obrátit na policii," pokračuje žatecký místostarosta, který už ze sdružení Severočeši.cz odešel.

A co na celou situaci říká Jiří Zelenka, lídr Severočechů.cz a muž, který Novotného rezignaci na kraj, údajně bez jeho vědomí, doručil? „Ano, rezignaci Jana Novotného jsme opravdu na krajský úřad doručili. Je s jeho podpisem, má všechny náležitosti, rozhodl se tak. Že si to následně rozmýšlí a tvrdí, že nechce rezignovat, je jeho problém," uvedl pro Deník Zelenka. Podle něj musí každý zastupitel vědět, co podepisuje, a za svými rozhodnutími si musí stát a nést odpovědnost.

Novotný přitom nemá problémy se svými spolustraníky poprvé, také před dvěma lety se přel, tehdy s ODS, o hlasování s komunisty. Do žateckého zastupitelstva se Novotný dostal za ODS, při vyjednávání o koalici ale šel proti rozhodnutí vedení strany, odmítl dohodu občanských demokratů s komunisty, a hlasoval s druhým táborem, později se stal i místostarostou. Za hlasování s protivníky byl pak ze strany vyloučen.

A jak dopadne kauza rezignace nerezignace na post krajského zastupitele? Rozhodující bude stanovisko ministerstva vnitra, které by mělo být známé už brzy.

Připomeňte si: Místostarosta Jan Novotný má opět problémy s kolegy ze své strany