Práce na rekonstrukci mostu za 183 milionu korun spustila Správa železnic (SŽ) se naplno rozeběhly minulý měsíc. Hotovo má být na konci příštího roku. „Mostní konstrukce bude sestavena ještě letos z montážních dílů. Tak zůstane do září příštího roku, kdy bude velkým jeřábem osazena na místo původního mostu. Ten bude v předstihu stejným jeřábem snesen,“ popsala plánovaný průběh prací mluvčí SŽ Radka Pistoriusová. V době mezi odstraněním staré a osazením nové konstrukce se upraví kamenný střední pilíř. Opěry na obou koncích mostu se zpevní.

Pro potřeby stavbařů vznikla nová zpevněná cesta ze žatecké Stroupečské ulice vedoucí k mostu podél trati. Po skončení rekonstrukce se odstraní, pozemky se uvedou do původního stavu. 

Strašidelný les v Žatci.
PODÍVEJTE SE: Strašidelný les v Žatci patřil Mrtvé nevěstě, Hejkalovi a smrtce

Výměna mostní konstrukce se neobejde bez rozsáhlé výluky. Ta je v plánu v příštím roce, a to od začátku srpna do konce listopadu. Po trati jezdí rychlíky mezi Mostem, Chomutovem, Žatcem a Plzní. Ve kterém úseku dopravce GW Train Regio nahradí své soupravy autobusy, zatím neoznámil. Stav 130 metrů dlouhého ocelového mostu z roku 1907 u Libočan je tak špatný, že po něm jezdí vlaky rychlostí pouze deset kilometrů v hodině. 

Minulý měsíc začala na téže trati rekonstrukce dvojice mostů přes polní cestu a potok Leska v Kněžicích u Podbořan. „Sanací projde rovněž nestabilní násep mezi oběma mosty, práce mají podle plánu skončit v listopadu příštího roku,“ popsala Radka Pistoriusová s tím, že výměna mostní konstrukce přes lesní cestu proběhne ve stejné době jako u Žatce. Tyto práce vyjdou SŽ na 74 milionů korun. 

Kdo chtěl, mohl se na věnečku v Žatci na památku vyfotit ve fotobudkce.
FOTO: Kurzy v Žatci zakončil věneček, tanečníci se fotili ve fotobudce

Podobně rozsáhlá rekonstrukce dvojice mostů přes Ohři a záplavové území řeky se dokončuje u Koštic na trati Louny – Lovosice. Provoz vlaků tam SŽ obnovila před měsícem. Za práce, které skončí v listopadu, zaplatí tato státní organizace 217 milionů korun. Na nejbližší roky ještě plánuje rozsáhlé rekonstrukce mostů přes Ohři na opačné straně Žatce, na trati Žatec – Lužná u Rakovníka, a také u Postoloprt na trati do Loun.