Obyvatelé okresu Louny se musí v příštím roce připravit na zdražování. Ceny se zvednou kvůli inflaci, vyšší sazbě daně z přidané hodnoty (DPH) a dalším důvodům. Zdraží hlavně náklady spojené s bydlením.

Severočeská vodárenská (SVS) tento týden oznámila, že příští rok zdraží o 10,9 procenta. Domácnosti zaplatí za krychlový metr vodné a stočné 83,30 korun, což je zhruba o osm korun víc, než platily letos. SVS, která je v okrese Louny největším dodavatelem vody, zvyšuje od ledna cenu o 6,9 procenta, další čtyři přidá zvýšení sazby DPH z deseti na 14 procent. Domácnosti si tak jen za vodu připlatí ročně o několik set korun víc.

Zdraží ale také elektřina, plyn a teplo. Lidé si připlatí také za odvoz popelnic. V některých městech a obcích se zvýší daň z nemovitostí, v Žatci se k tomu ještě například zvedne o téměř dvojnásobek nájemné v bytech v domech s pečovatelskou službou.

Kvůli zvýšení sazby DPH z 10 na 14 procent příští rok zřejmě zdraží potraviny, veřejná doprava, léky, knihy, noviny nebo vstupenky na sportovní či kulturní akce.