Zámek Nový Hrad v Jimlíně se stává oblíbeným cílem rodinných výletů. Svědčí o tom návštěvnost v loňském roce.

„Zámek navštívilo necelých 10 tisíc lidí, a to pouze během července a srpna. Velmi oblíbené jsou tématické akce jako Advent, Cesta do pohádky, Novohradská pouť a další. Právě Novohradská pouť drží návštěvnický rekord, přišlo 3 700 lidí,“ uvedla Alena Tichá z Krajského úřadu Ústeckého kraje, který zámek spravuje.

Při otevření vstupné
jen 10 korun

Duben je měsícem, kdy se otevírají památky po celé České republice, nejinak je tomu i v Jimlíně. Brány Nového Hradu se široké veřejnosti poprvé otevřou na Velikonoce, v neděli 24. dubna. Návštěvníci budou jistě příjemně překvapeni při placení vstupného. „Vstupné bude pro všechny výjimečně pouze 10 korun,“ upozornila A. Tichá.

Zámek bude v ten den otevřen od 10 do 16 hodin. V dalších měsících se doba prodlouží až do 17 hodin. Prohlídky začínají obvykle v každou celou hodinu. O měsíc později, o víkendu 14. a 15. května, se na zámku uskuteční oblíbené Zámecké slavnosti spolu s Novohradskou poutí. Tentokrát budou laděny do období třicátých let předválečné republiky.

Malebné prostředí zámku mohou využít i snoubenci, i v letošním roce je možné si zamluvit termín svatebního obřadu. Konat se budou vždy první sobotu v měsíci. Zámek už dávno nepřipomíná ruinu, za posledních šest let do něj kraj investoval téměř 65 milionů korun. Další desítky milionů přišly z dotačních programů Evropské unie a dalších fondů, obnova do současné podoby tak stála 125 milionů korun. Další miliony budou ještě proinvestovány, jen letos je naplánována obnova severní a západní fasády na 3. nádvoří za 2,3 milionu korun, a požární signalizace a zabezpečovací systém zámku za 1,5 milionu.

V budoucnu pak kraj plánuje další stavební práce za 19 milionů korun, finanční prostředky půjdou na výměnu dřevěných podlah a novou elektroinstalaci, pokračovat bude restaurování maleb stěn a záklopových stropů ve čtyřech místnostech a chodbě 2. podlaží severního křídla 3. nádvoří, a konečné úpravu povrchů na nádvořích.