V Novém Hradě v Jimlíně na Lounsku budou zřejmě pokračovat opravy i letos. Ústecký kraj, vlastník památky, tam chce za pět milionů korun upravit část severního křídla na třetím nádvoří. Už zadal zadávací řízení na firmu, která práce provede. Kraj ale rovnou avizuje, že k úpravám přikročí jen v tom případě, že získá na ně dotaci z Ministerstva kultury.

V rámci prací se má vyčistit sklep, osadit nové schodiště, opravit podlahy, zrestaurovat omítky a vybourat některé cihlové příčky. Dojít má i třeba na restaurátorskou opravu středověkého bidetu.

Do opravy zámku Nový Hrad v Jimlíně šlo v minulých letech více než 120 milionů korun. Obnovena v něm byla řada objektů včetně výzdoby v interiérech. Díky tomu mohl být v roce 2010 běžně otevřen pro turisty.

Na zámek míří tisíce turistů

Od té doby se zámek zařadil mezi nejnavštěvovanější památky v okrese Louny, ročně si jej prohlídnou tisíce lidí. „Za celou sezonu od dubna do září k nám zavítalo 4600 lidí jako turistů na prohlídku zámku s průvodcem a dalších přibližně třináct tisíc lidí na historické přehlídky vojáků, velikonoční jarmark, dětský den, zámecké kulturní léto a další podobné akce pořádané v areálu Nového Hradu. Celkem tak návštěvnost přesáhla 17 tisíc lidí," sdělil v závěru loňské sezony Josef Kabát, ředitel zámku.