Přilákat nové návštěvníky a nabízet jim stále něco nového. To je hlavní cíl ředitele zámku Nový Hrad v Jimlíně Josefa Kabáta. Ve funkci je od ledna, jmenován byl radou Ústeckého kraje.

Sám sebe ovšem nepovažuje za „zámeckého pána“, jak ho prý někteří lidé označují, ale za úředníka. Pochází z Ústí nad Labem, posledních několik let ale žil v Brně, kde studoval farmacii. Vždy ho to ale táhle k zámkům, prošel řadou z nich coby průvodce.

Příprava nové sezony v Jimlíně je podle něj nyní už v plném proudu. „Sezonu slavnostně zahájíme v neděli 8. dubna oslavou Velikonoc. Návštěvníci se mohou těšit na ukázku velikonočních zvyků, jarmark, vystoupení kejklířů a hudebníků. Probíhat budou i prohlídky zámku, zpřístupníme i svatební místnosti, kterými se jinak návštěvníci neprovádějí,“ zve ředitel. Další zajímavé akce budou následovat. „Chceme přilákat nové návštěvníky, nabídnout jim pokaždé něco nového, aby se k nám rádi vraceli,“ říká Josef Kabát.

Tradiční akce i úplné novinky

Během loňské sezony navštívilo zámek třináct tisíc lidí. Toto číslo chce ředitel letos překonat. Dopomoci mají tomu tradiční akce, jako Novohradská pouť, Dětský den, setkání historických regimentů Wied a oblíbený prosincový Advent. Novinkami jsou Rytířský turnaj, Den záchranářů a nebo Zámecké kulturní léto, které bude probíhat přes letní prázdniny. „Téměř každý prázdninový víkend se tu něco zajímavého bude dít nad rámec běžných prohlídek - třeba koncerty nebo divadlo. Program ještě dolaďujeme,“ doplnil J. Kabát.

V polovině června na zámek doputuje výstava o úspěšném seriálu České televize, zachycující brněnské četnictvo v období první republiky. Výstava do Jimlína určitě patří, v minulosti tam bývala četnická posádka. Zámek sází i na turisty, kteří hledají nevšední zážitky. Nabídne jim třeba přespání v netradičním prostředí „Novinkou je start zámeckého penzionu, zatím budou k dispozici tři dvojlůžkové pokoje, v budoucnu přibude jeden čtyřlůžkový,“ řekl J. Kabát. 

Romantická jedinečná atmosféra láká i snoubence, aby právě na zámku složili manželský slib. Již nyní je zamluveno na letošní rok osm termínů a další budou určitě ještě přibývat.

Co dát do prázdných interiérů?

Plánů má nový ředitel mnoho. „Rád bych třeba vybavil východní křídlo zámku. Vybavení interiérů je ale nenávratně ztraceno, zřejmě to budeme řešit formou výpůjčky. Zpřístupnit chceme dosud uzavřené místnosti,“ dodal J. Kabát.

Nemilou zprávou pro návštěvníky je ale zdražení vstupného, nově to bude 60 korun pro dospělého a 40 korun zlevněné. Přesto je to podle ředitele nejlevnější vstupné ze všech hradů či zámků v okolí.