Voliči v Žatci dali hnutí ANO pětinu hlasů. V jeho čele stojí Radim Laibl, učitel na žatecké střední škole, trenér fotbalové mládeže v Teplicích a krajský zastupitel. Rozhovor Žateckému a lounskému deníku poskytl hned po zveřejnění výsledků voleb.

Hnutí ANO získalo šest míst v zastupitelstvu. Spokojenost?
Spokojený úplně nejsem. Jsem maximalista, spokojený bych byl, kdybychom měli v zastupitelstvu většinu. Určitě jsme ale za šest mandátů rádi a voličům za hlasy děkujeme. V kampani v Žatci před volbami jsme udělali velký kus práce, povedla se nám, k našemu úspěchu jistě přispěla ale i celorepubliková nálada mezi voliči. Cítíme velký závazek k voličům v Žatci. Chtěl bych, aby nám lidé za čtyři roky řekli, že jsou rádi, že nám ten hlas dali, že jsme pro Žatec něco udělali. Pokud mi lidé řeknou, že jsem je zklamal, bude to pro mě velký neúspěch.

Vyhráli jste v Žatci volby, s kým byste chtěli sestavit koalici?
Pro nás je důležité, jaké kdo má priority, co by chtěl v Žatci udělat. Zajímá nás město, na „velkou“ politiku se nedíváme. Každého si poslechneme. Nemáme teď dané, koho v zastupitelstvu preferujeme a naopak s kým nechceme spolupracovat. Snažíme se vyslyšet obyvatele města, kteří chtějí změnu a kteří chtějí, aby občasné žabomyší války ve vedení města mající kořeny hlavně v osobních sporech skončily. Chtěli bychom za nimi udělat pomyslnou tlustou čáru a Žatec posunout zase o kus dopředu. Samozřejmě chceme jako nejúspěšnější strana ve volbách mít své zástupce ve vedení města.

Kdo bude starosta? Vy jste lídrem kandidátky ANO, na druhém místě je současná starostka Zdeňka Hamousová, která projevila přání ve funkci pokračovat?
Na to je brzo odpovídat. Chceme si vyslechnout všechny strany v zastupitelstvu, jaký na to mají názor. Jsem lídr vítězné kandidátky ve volbách, beru to tak, že jsem dostal mandát kandidovat na starostu. Pokud s tím ale třeba potencionální koaliční partneři nebudou souhlasit, budu to respektovat. A pak nastanou jiné varianty. Než abychom skončili v opozici a neměli možnost ovlivňovat chod města, jsem ochotný udělat ústupky. Určitě ANO v Žatci není o jednom člověku. Vnímám, že současná starostka dostala nejvíc hlasů ve městě.

Jak by město pod vedením ANO vypadalo?
V dobrých věcech chceme pokračovat. Je jich v Žatci spousta. Nejsme zatížení minulostí, máme velkou chuť pracovat pro město.

Je něco pro vás , přes co takzvaně nejede vlak?
V Žatci se hodně mluví o teplárenské nebo nemocnici. V žádném případě nechceme prodávat teplárenskou z majetku města, má potenciál mu přinášet zisk. Ani nemocnici nechceme prodávat. Chceme zachovat její určitou úroveň, aby dál sloužila lidem ve městě a okolí. To jsou pro nás zásadní věci.

A co byste chtěli v Žatci dál udělat?
Nápadů je celá řada. Třeba rozšířit koupaliště. Chceme hodně zapojit veřejnost do rozhodování o městě. Chceme, aby se měla možnost v nějaké širší diskuzi vyjádřit k chystaným záměrům města.

Jak to chcete udělat?
Řeknu příklad. Třeba sportovní hala v Žatci. Naší prioritou je její výstavba. Uděláme studii proveditelnosti a další náležitosti a třeba, až budou za dva roky senátní volby, můžeme k tomu vypsat místní referendum. Ať Žatečané sami rozhodnou, zda halu, která určitě bude stát velké peníze, chtějí, nebo ne. Pokud se vyjádří proti, tak to budeme respektovat a stavět se nebude.