Přes 650 vstupenek se už prodalo na operu pod širým nebem, která zazní v sobotu 25. května v amfiteátru letního kina v Žatci. Spodek hlediště je vyprodaný, zbývají vstupenky do jeho horní části. V úterý 14. května je poslední možnost, kdy lze koupit lístek za levnější cenu – za 590 korun. Od středy až do představení bude o stokorunu dražší. Celková kapacita hlediště je přes tisíc míst.

S operními představeními pod širým nebem se v Žatci začalo loni. Poslední květnovou sobotu se hrálo Verdiho Nabucco, přišlo necelých 900 lidí. Letos je od 21 hodin na programu jedna z nejslavnějších českých oper – Libuše od Bedřicha Smetany. A to opět v podání Severočeského divadla Ústí nad Labem. V hlavní roli se představí sopranistka Eva Urbanová. „Dá se říct, že zájem o vstupenky v předprodeji je letos nepatrně vyšší než loni,“ sdělil Karel Fiala z Městského divadla v Žatci, které organizaci představení zajišťuje.

Divadlo kulturní akci připravuje v podobném duchu jako loni. V areálu letního kina se chystá občerstvení včetně kvalitní kávy, vína a piva, pro případ deště budou pro návštěvníky přichystané pláštěnky. „Ke vstupenkám je opět bonus v podání vstupu zdarma do chmelařského muzea a Chrámu chmele a piva,“ sdělil ředitel divadla Martin Veselý.

V Chrámu k příležitosti opery opět uvaří speciální polotmavé pivo, jeho název je příznačný – Libuše.

Open air opera láká

Na představení se loni sjeli diváci ze širokého okolí, protože open air opera, ač jde o trend, se v nikde v regionu nepořádá. „Chceme představit operu v její plné monumentalitě, oslovit příznivce opery i nové návštěvníky, kteří preferují neformální prostředí,“ vysvětlil ředitel.

Bedřich Smetana dokončil Libuši v roce 1872, na jevišti zazněla až o devět let později při prvním otevření Národního divadla. Toto dílo je určeno především pro slavnostní příležitosti a i dnes ho Národní divadlo uvádí pouze ve významné dny a o státních svátcích.

Unikátní scénický počin symbolicky uzavře letošní oslavy 170 let žateckého divadla. Jejich program začal po velikonocích, zahrnuje koncerty různých žánrů, slavnostní večer nebo výstavy.

Další víkend začne žatecké letní kino s promítáním filmů. Jako první je v pátek 31. května na programu snímek Godzilla II Král monster. „V červnu budeme promítat v pátek, sobotu a neděli vždy od 21.30 hodin. V červenci a srpnu přidáme představení ještě ve čtvrtek. V srpnu budeme promítat už od 21 hodin,“ přiblížil Karel Fiala. „Návštěvníci se také letos mohou těšit na mnoho filmových premiér,“ dodal.

Letní kino v Žatci je posledním v okrese Louny, které pravidelně promítá. Jako jedno z mála letních kin nabízí divákům prostorový zvuk 5.1. V minulých letech se investovalo do zastřešení pódia, laviček nebo právě nového ozvučení areálu. Město v něm chystá další investice, má dostat nové oplocení s novým vstupem a pokladnou. V plánu je také výstavba nových toalet a objektu občerstvení, současné už nevyhovují. V letošním investičním rozpočtu města je 150 tisíc korun na příslušné studie a projekty.