Pokaždé, když se v Praze děje něco velkého, pomáhají v hlavním městě hlídat i desítky policistů z Lounska.

Už poněkolikáté směr Praha nabral i Michal Ortmann z Loun, jeden z osmnácti policistů z regionu, kteří letos střežili dva nejmocnější muže světa. „Oba prezidenti byli kousek od nás,“ vzpomíná.

Budou určitě v nějaké postranní uličce a na prezidenty ani neuvidí, může si myslet nezasvěcený laik. Je to omyl. Od prezidentů Ruska a USA, kteří v Praze podepisovali dohodu o snížení jaderných zbraní, byli jen pár metrů.

„Měli jsme oba doslova na dosah, byli kousek od nás. Hlídali jsme na Hradčanském náměstí, kolony obou prezidentů projížděly krokem několik metrů okolo nás,“ popisuje neobvyklý zážitek lounský policista Michal Ortmann, jinak instruktor služební přípravy, ale také člen krajské pořádkové jednotky. Ta například hlídá fotbalové zápasy nebo neposlušné extremisty, často vyjíždí zabezpečovat i podobná setkání politiků.

Ortmann a jeho kolegové tak už hlídali pěknou řádku důležitých politiků. „Obamu jsem hlídal už dvakrát, byl jsem v Praze, i když tam byl loni. Medveděva letos poprvé,“ usmívá se policista. „Hlídali jsme i minulého amerického prezidenta Bushe, tomu jsme zabezpečovali kolonu, ale také dohlíželi na izraelské a americké velvyslanectví, kde byl. Byli jsme na summitu NATO i při zasedání Mezinárodního měnového fondu,“ vzpomíná.

Bezpečná cesta pro nejmocnější muže planety

Úkolem lounských policistů bylo zabezpečit cestu prezidentské kolony kousek od jejího cíle. Kolona směřovala z letiště na Pražský hrad. Na starosti měli Lounští několik desítek metrů na Hradčanském náměstí, nikdo nesměl klidnou cestu narušit. Svou práci odvedli dobře, žádný nepříjemný incident řešit nemuseli.

„Nejčastěji jsme museli turistům vysvětlovat, proč nesmějí na hrad a do katedrály sv. Víta. Říkali jsme jim, že jsou tam Obama a Medveděv, všichni to vzali jako zpestření, nikdo nenadával,“ vzpomíná M. Ortman. „Naopak, byli rádi, že zažívají něco zvláštního. Byl tam i jeden zájezd z Kalifornie, úplnou náhodou, neplánovali to kvůli návštěvě svého prezidenta, ale byli rádi, že prý ho uvidí,“ usmívá se Ortmann.