Více než dva a půl milionu korun na pokrytí nákladů ve výši 3,7 milionu korun chtěla získat obec Výškov. Plánovala postavit veřejné multifunkční hřiště. Záměr zatím pozastavuje, z vlastních zdrojů obec hřiště financovat nebude. „Hřiště chceme postavit s využitím dotace, v budoucnu opět chceme žádat. Jinak se do investice pouštět nebudeme, netlačí nás nikde pata,“ vysvětluje starosta Výškova Martin Vápeník.

Zamýšlenou investici odkládají i v Ročově. Chmelařský městys žádal o dva miliony korun, které chtěl rovněž využít na víceúčelové sportovní hřiště v Horním Ročově. „Zastupitelstvo má jasný postoj, bez dotace akci zatím nespustíme. Máme jiné priority,“ komentuje hlava městysu Vojtěch Václav Pour.

Resort nepřiklepl dotaci ani dalším dvanácti samosprávám. Odůvodnění zamíří v dalších týdnech k rukám starostů. „Zatím jsme důvody zamítnutí nedostali, ale příliš mě to nepřekvapuje. Dlouhodobě náš region u ministerstva pro místní rozvoj úspěšný nebývá. Samozřejmě nás to mrzí, protože většina investic tak končí u ledu i bez nutnosti platit kompenzační bonus, jako tomu bude letos,“ poznamenala pro Deník starostka z Lounska, která si nepřála být jmenována.

Naopak zahájit stavbu hřiště i bez dotace se rozhodli v Dobroměřicích. Plánují tu opravit sportovní areál. Dotace měla pokrýt více než třímilionové náklady na oplocení a nákup herních prvků. „První etapu i bez přiznání dotace zahájíme snad ještě letos, končit bychom mohli na jaře 2021,“ doufá starostka Ivana Sihlovcová.

Dobroměřické děti se mohou těšit na zabudovanou trampolínu, lanové prolézačky nebo workoutovou sestavu. Dobroměřice se pokusí žádat o další dotace, tentokrát u Národní sportovní agentury.

„V naší obci je vybudované zázemí pro fotbal, pro volnočasový sport máme ale jen jedno. Chtěli bychom proto vytvořit ještě další parkový areál v Malých Dobroměřicích,“ prozrazuje starostka. Obec si teď na to nechává zpracovat studii.

Pro obce od 3 do 10 tisíc obyvatel je u ministerstva stále otevřená výzva zaměřená na obnovu sportovní infrastruktury, jejímž cílem je podpořit vybudování nebo obnovu sportovní infrastruktury, která je využívána primárně sportovními organizacemi. Na výzvu je připraveno 150 milionů korun, žádosti je možné podávat do 28. srpna 2020. Šanci mají obce i poté. „Na podzim letošního roku budou vyhlášeny další výzvy a věřím, že ti, kteří pro letošní rok žádost nepodali nebo jejich žádost nebyla pro nedostatky podpořena, těchto výzev využijí,“ dodává ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.