Nejmarkantnější je to na náměstí za radnicí. Tam zůstaly po drtivé většině obchodů jen prázdné prostory. Aby podloubí nevypadalo až tak tristně, výlohy si pronajali a do podoby historických prodejen je upravili provozovatelé protější restaurace u Zlatého beránka s expozicemi Jedová chýše a Retro computer. „Chtěli jsme tím náměstí trochu zvelebit,“ vysvětlil autor expozic Pavel Jambor.

Na centrálním náměstí Svobody je obchodů přece jen víc. K těm tradičním se řadí například knihkupectví poblíž Libočanské branky nebo papírnictví pod podloubím na opačné straně náměstí. „Moje maminka papírnictví zprivatizovala v roce 1991. Když zemřela, zdědila jsem ho a nyní jej provozuji já. Papírnictví je v domě od roku 1960, kdy proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce, při které zůstaly prakticky jen základy,“ přiblížila majitelka papírnictví Věra Levčíková. Obchod kromě klasického sortimentu papírnictví nabízí hračky, věci pro modeláře, batohy nebo kabelky. „Je to čím dál tím náročnější, lidé nakupují v obchodních centrech, v centru Žatce je zákazníků málo. Kdybych neměla vedlejší příjmy z pronájmu jiné nemovitosti, obchod bych neudržela. Ale zavírat nechci, snažíme se nabízet co možná nejširší sortiment zboží,“ sdělila.

Naopak některé prodejny jsou v centru jen krátce, jejich majitelé to nebudou mít vzhledem k absenci většího množství zákazníků snadné. Letos v únoru si vedle radnice otevřela obchod Renata Šťastná. Jmenuje se Šťastně bez obalu. Nabídkou nebaleného zboží, drogérie, koření, ořechů, luštěnin nebo těstovin, šetří životní prostředí. „S manželem rádi cestujeme, chtěli jsme přispět k čistšímu světu,“ popsala. Zda bude jejich ekologické smýšlení stačit k provozu obchůdku, se teprve uvidí. „Jsou dny, kdy zákazníci chodí víc a jsou dny, kdy méně. Máme tady i výdejnu Zásilkovny, ta nám pomáhá se dostat do širšího povědomí lidí, kteří si k nám přijdou pro na internetu objednané zboží,“ popsala.

Letos v únoru si vedle radnice otevřela obchod Renata Šťastná. Jmenuje se Šťastně bez obalu.Letos v únoru si vedle radnice otevřela obchod Renata Šťastná. Jmenuje se Šťastně bez obalu.Zdroj: Deník/Petr Kinšt

Z podobného důvodu má Zásilkovnu v obchodě s bylinkami také Jaroslava Trochymčuková. Na náměstí Svobody ho přestěhovala letos v květnu ze sousední Dvořákovy ulice. „Tady je lukrativnější místo, z hlediska zákazníků to je lepší, chodí jich víc,“ řekla. Aby měli lidé i další důvod, proč do prodejny s bylinkami, čaji, medem, kořením a sušeným ovocem přijít, i ona nabízí služby Zásilkovny. A k tomu terminál Sazky nebo možnost domluvit si zakázku s truhlářem, který prodejnu zařídil.

Jedním z tradičních obchodů, které v centru města v minulých letech zanikly, byla foto prodejna Josefa a později Antonína Svobody vedle radnice. Od roku 2020 je tam Galerie u radnice. Za jejím vznikem stojí předseda Spolku rodáků a přátel města Žatce Petr Pavel Šimáček. „Vadí mi, jak jsou domy a jejich výlohy v centru Žatce opuštěné a chátrají. Napadlo mě aspoň jeden z nich takto oživit, prostory si náš spolek pronajal od soukromého vlastníka,“ vysvětlil. „Kdyby něco podobného udělaly i další spolky nebo společnosti po domluvě s majiteli domů, tak by nemusely být výlohy prázdné a poničené. Byť by šlo třeba jen o jejich prezentace ve výlohách,“ nabídl nápad k dalšímu oživení centra.