K další tragické dopravní nehodě došlo na obchvatu Loun na silnici I/7 Praha - Chomutov. Ve čtvrtek 30. května odpoledne u sjezdu na Cítoliby 35letý řidič osobního auta Citroën Xantia předjížděl ve směru na Prahu vozidlo VW Passat a čelně se srazil s protijedoucím nákladním autem zn. Scania s návěsem (fotografie najdete zde).

Řidič citroënu z Prahy zemřel na místě. O síle nárazu svědčí fakt, že 43letého řidiče kamionu museli hasiči z kabiny vystříhat. Skončil s lehkým zraněním v nemocnici. „Hmotná škoda byla vyčíslena na 800 tisíc korun. Příčina nehody a její okolnosti jsou nyní předmětem dalšího šetření lounských kriminalistů," sdělila Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí.

Únorová událost

Od začátku tohoto roku tak zemřeli na silnicích lounského okresu při dopravních nehodách už čtyři lidé. A jeden z nich, známý fotbalový činovník z regionu, Zdeněk Kovář, zemřel při únorové nehodě kousek od místa čtvrteční tragédie. Rovněž na lounském obchvatu. A scénář jeho nehody byl téměř totožný. Čelně se ve Škodě Octavia střetl s protijedoucím audi, jehož 38letý řidič z Karlovarska riskantně předjížděl (více čtěte zde).

Obchvat Loun, silnice I/7

Dlouhé, rovné úseky lounského obchvatu k předjíždění svádějí. Auta tam jezdí v obou směrech rychle a jakmile někdo předjíždí, protijedoucí auta se rychle blíží. Při husté frekvenci dopravy není nouze o kolizní situace a bohužel i fatální čelní střety. Stačí jedna chybička, jediný okamžik, a následná nehoda je tragická. Nejen pro případného viníka, ale často také pro všechny ostatní, kteří se právě shodou okolností ocitnou na témže místě.

Desítky mrtvých

Pomohla by dostavba lounského obchvatu, otevřeného v roce 1999, na rychlostní silnici se čtyřmi pruhy. To by čelní střety eliminovalo. Od otevření obchvatu Loun na něm už zemřelo přes dvacet lidí.

Kdy k dostavbě lounského obchvatu dojde, není jasné. V případě silnice Praha - Chomutov nejsou peníze ani na přípravu některých úseků, což je i případ lounského obchvatu, natož na samotnou výstavbu. Navíc se plánuje, že silnice se zařadí do nově připravované sítě komunikací pro motorová vozidla a vypadne tak z prioritně stavěných dálničních úseků.

Město zařídilo přepočtení aut

Pavel Beneš, dopravní specialista a vynálezce systému, při měření u ChlumčanIniciativ za dostavbu silnice R7 bylo několik, zatím poslední vede lounská radnice. Zařídila například v minulých dnech měření intenzity dopravy u Loun, která je důležitá v rozhodování, které úseky silnic se budou stavět. „Ministerstvo vychází z počtu asi 12 až 14 tisíc vozidel denně. To je ale podle nás podstatně nižší údaj, než je skutečnost. Proto jsme se domluvili s odborníky a ti pro nás získávají reálná data," uvedl Radovan Šabata, starosta Loun. (Více čtěte zde!)

Stát, potažmo ministerstvo dopravy, se ale dlouhodobě nemají ke zkapacitnění úseku u Loun. „Argument, že to ekonomicky nevychází, zkrátka neberu. Tady jsou v sázce lidské životy. I já a má rodina jsme uživateli R7 a nechci tam mít svůj pomníček," uvedl starosta Loun. Právě lounská radnice iniciovala rozsáhlou kampaň za dostavbu R7 ve čtyřpruhové variantě po celé délce.

K otevřené výzvě se připojili i další starostové a primátoři měst na její trase, podporu získala také u politiků Ústeckého a Středočeského kraje i u některých senátorů.

Nejtragičtější nehody na obchvatu Loun

říjen 2001 - po čelním střetu dvou osobních aut na místě zemřelo šest lidí. Sedmá oběť, 14letá dívka, později v nemocnici v Ústí nad Labem.
srpen 2003 - čelní srážka dvou aut Škoda Felicia. Oba řidiči mrtví.
listopad 2005 - čelní střet Alfy Romeo a Škody Felicia. Ve škodovce na místě zahynuli 37letý otec a jeho 12letý syn z Postoloprt. Řidič Alfy Romeo z Brna zemřel později v pražské nemocnici.
listopad 2005 - srážka čtyř aut. V jednom uhořeli tři Vietnamci. Zavinil ji muž, který řídil pod vlivem alkoholu. V krvi měl stopy po drogách.
červenec 2012 - střet Škody Felicia s nákladním autem. Řidič osobního auta zemřel na místě, jeho spolujezdec v nemocnici v Ústí nad Labem.

Obchvat Loun na silnici Praha Chomutov byl otevřen na podzim 1999. Od té doby na něm zemřelo přes dvacet lidí.