V obecním zastupitelstvu, které vzešlo z předloňských komunálních voleb, sedí pět žen a dva muži. „Myslím, že je jedno, zda obec vede chlap nebo ženská. Důležité je, jaký to je člověk. Zda je důsledný, spolehlivý a oddaný své práci,“ říká Lucie Vokurková, která v letošním roce oslaví čtyřicáté narozeniny. Za důležité považuje, že se daří obec zvelebovat a posouvat stále dál.

„Jsme v zastupitelstvu ze tří kandidátek, občas nemáme všichni stejný názor, ale důležité je, že táhneme za jeden provaz, jde nám všem o dobro obce. Myslím, že je za námi vidět spousta práce, povedla se řada investic,“ přemítá.

V této souvislosti připomněla nedávnou rekonstrukci veřejného osvětlení, výměnu oken a opravu střechy na kulturním domě, výstavbu multigeneračního hřiště v Deštnici a dětského hřiště v Sádku, nových parkovacích míst, obnovu veřejné zeleně.

V Deštnici pořádají řadu kulturních akcí, díky podpoře obce funguje hospoda i obchod. „Co mi vadí, jsou občasné žabomyší války mezi lidmi. Říkám si, že jsou zbytečné, lidé by měli mezi sebou vycházet a držet při sobě, zvláště pak v tak malé obci, jako je ta naše,“ zamýšlí se. „To jsou spíš ale takové drobnosti, práce starostky mě baví,“ dodává.

Od náročného povolání odpočívá na chmelových brigádách. Pracuje u soukromého zemědělce a svého příbuzného Karla Lebedy z Tuchořic, který pěstuje chmel na přibližně třech hektarech. Na jaře jezdí deštnická starostka po práci se svými syny zapichovat drátky a zavádět rostlinky na chmelnici, na konci léta si bere týdenní dovolenou na sklizeň. Pracuje spolu s dalšími členy rodiny přímo v Tuchořicích. Karel Lebeda tam má na dvoře statku česačku z roku 1965 z někdejšího západního Německa, hlávky pak směřují do unikátní sušárny z roku 1927.

Pracuje se tak, jak tyto dnes už historické stroje dovolí a nechybí při tom v pohodové atmosféře i čas na zábavu. Občas se na dvoře statku po šichtě griluje nebo opéká nějaká pochoutka. „Na chmelové brigády jezdím od svých patnácti let. Hodně si při této práci psychicky odpočinu,“ vysvětluje starostka. „A dnes už i fyzicky odrovnám,“ dodává se smíchem.

Na obecním úřadě v Deštnici Lucie Vokurková začínala v roce 2007 jako účetní. Jak říká, účetnictví je její „srdcovka“ dodnes, prý se jí po této práci stýská. Na druhou stranu „papírování“ má i tak dost, administrativy spojené s chodem obce neustále přibývá. „Zvládáme ji s účetní úřadu, jen výjimečně přibíráme k administraci nějaké dotace externí firmu. Snažíme se tím ušetřit peníze,“ vysvětluje.

Má radost z toho, že obci pomáhá spousta místních lidí. „Ať v rámci kulturní komise, která se stará o kulturní dění v obci, nebo v rámci stavební komise, jejíž členové mají na starost spíš ty technické věci. A jsou tu i další lidé, kteří rádi kdykoliv přiloží ruku k dílu. Pomoci a ochoty všech si velice vážíme,“ říká deštnická starostka.

Mohlo by vás zajímat: Budovu vlakového nádraží v Žatci čeká proměna. Práce konečně brzy začnou

Vlakové nádraží v Žatci. | Video: Deník/Petr Kinšt