Po 21. srpnu 1968 se v lesích jihovýchodně od Žatce utábořila na několika místech sovětská armáda. V okrese Louny měla co hlídat, posádky československé armády byly tehdy v Žatci, Lounech, Podbořanech a na dalších místech, u Žatce bylo velké vojenské letiště.

Z tábora u Holedeče krátce po okupaci zběhl vojín Boris Alexandrovič Karnauščenko. Došel do několik kilometrů vzdáleného Líčkova, kde v podvečer 25. srpna zabouchal na dveře domu 44letého Františka Klůce. Karnauščenko chtěl odvézt autem. Na polní cestě mezi Nečemicemi a Deštnicí střelil Klůce samopalem do hlavy.

Druhý den ráno našel tělo v příkopu u silnice místní občan a přivolal policisty. Po ozbrojeném zběhovi začali pátrat příslušníci tehdejšího Sboru národní bezpečnosti i sovětské armády.

Sovětský voják se snažil ukradeným vozem odjet, ale několikrát havaroval. Přes Nečemice a Třeskonice dorazil pěšky do Tuchořic, do domu rodiny Špičkových.

„V Tuchořicích jsme tehdy bydleli v posledním domě na konci ulice, přišel k nám ze zahrady. Po ulicích jezdila vojenská technika, věděli jsme, že někoho hledají, ale nevěděli jsme, co se stalo,“ zavzpomínala Jitka Kolářová, tehdy ještě Špičková. V onen den jí bylo 21 let, byla doma s tátou a malou neteří. Studovala vysokou školu, rusky uměla. Její otec ne. 

„Můj táta byl ale taktik. Vojáka posadil ke stolu, že se napijí. Naléval vodku a opil ho. Pořád si hlídal samopal, ale nakonec přece jen usnul. Táta se o nás bál, vyndal ze zbraně zásobník a pak vyběhl pro vojáky, kteří neustále projížděli kolem,“ popsala událost Kolářová, dlouholetá dětská lékařka v Lounech. Vojáci zběha zadrželi a odvedli. Co s ním bylo dál, není z historických pramenů jasné. Je možné, že ho sovětská armáda jako zběha popravila.

Špatně odstavený vůz Sovětů

Druhý smrtelný incident se udál více než měsíc po invazi – 7. října 1968. Tehdy zemřel na silnici mezi Měcholupy a Holedečí 30letý Jaroslav Kraus ze Žatce. Při řízení nákladního auta se čelně střetl s jiným „náklaďákem“, jehož šofér se na poslední chvíli snažil vyhnout v nepřehledné zatáčce odstavenému neoznačenému sovětskému vozu GAZ. Kraus na místě zemřel, pohřben byl 10. října 1968 na hřbitově v Žatci.

„Zřejmou příčinou tragédie byla bezohlednost sovětských vojáků, kteří ponechali zcela neoznačené vozidlo na rizikovém místě a ohrožovali tak bezpečnost silničního provozu. Další podrobnosti k vyšetřování případu se nepodařilo v dochované dokumentaci dohledat,“ uvádějí Ivo Pejčoch a Prokop Tomek ve své knize Okupace 1968 a její oběti.

V kronice obce Měcholupy není o nehodě žádná informace. Z tehdejších událostí se v ní mimo jiné zmiňuje, že u Holedeče, Deštnice a Sádku tábořila sovětská vojska. Odjela odtamtud několik měsíců po invazi.