Eliška a Jan - to jsou nejoblíbenější křestní jména použitá pro děti, které se narodily v roce 2012 v porodnici v Žatci. Rodiče pojmenovali svou dceru jako Elišku ve dvaceti případech a pro kluka zvolili oslovení Honzík v sedmnácti případech.

Celkem se loni v Žatci narodilo 465 dětí a z nich bylo 234 chlapců a 231 dívek. Na dotaz Deníku to sdělila Andrea Kleczatská, matrikářka Městského úřadu v Žatci, která vydává rodné listy dětí a zaznamenává údaje o novorozencích v žatecké nemocnici. Porodnice v Žatci je jediná v okrese Louny.

Patricio a Hermiona

K velmi oblíbeným jménům v Žatci patřil loni také Jakub, David, Dominik, Matyáš, Martin a Jiří. U dívek to byla Tereza, Anna, Karolína, Kateřina, Barbora a Adéla. „Z cizích méně obvyklých jmen si rodiče oblíbili také Elen, Sofii, Lauru. U chlapců to byl třeba Nikolas. V naší porodnici se vyskytla i jména jako Albertina, Hermiona u dívek nebo Patricio či Evan u chlapců," prozradila několik kuriozit Andrea Kleczatská.

V České republice se každý rok narodí přes sto tisíc dětí. V Žatci jejich počet v posledních letech klesá, minulý rok spadl pod hranici pěti set. V předchozích letech jich bylo někdy i více než 600.

Matrika v Žatci připravuje pro děti i tradiční vítání občánků, kam jsou pozvány děti ve věku kolem tří měsíců. „Ročně se u nás koná zhruba šest těchto obřadů," doplnila Andrea Kleczatská. Vítání občánků pořádají i další radnice a obecní úřady podle trvalého bydliště miminka. V Žatci rodí maminky z celého okresu Louny.