„Dokončení všech etap se předpokládá v roce 2024, záležet ale bude na finančních možnostech města a na dotační podpoře,“ sdělila vedení odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Revitalizace sídliště lidem přinese více parkovacích míst, nové chodníky, nová hřiště pro děti i seniory, moderní veřejné osvětlení a úpravu vegetace včetně výsadby 140 stromů, projekt počítá se zklidněním dopravy. V lokalitě bydlí devět stovek lidí.

„Další parkovací místa se budou hodit. Jedině dobře, že se také plánují opravy vozovek,“ řekl obyvatel sídliště Tomáš Slavíček. „Naše rodina by zase uvítala hřiště pro starší děti,“ dodala jeho sousedka Jitka Lešková.

Regenerace se dotkne lokality vymezené ulicemi 28. října, Čs. Armády a Karla Aksamita. Před investicí města proběhne výměna vodovodu a kanalizace z roku 1960, tedy z doby, kdy se sídliště stavělo. Práce začaly v dubnu, skončit mají v červnu. „Vodovodní řady jsou dožilé, stáří se projevuje na jejich poruchovostí. Kanalizace vykazuje praskliny, netěsné spoje, tvoří se kaverny, je viditelná zemina, šachty mají nedostatečný profil,“ popsal důvod rekonstrukce mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Jiří Hladík.

Podle projektové dokumentace si náklady na proměnu sídliště v lepší místo pro bydlení vyžádají téměř 90 milionů korun. První etapa by měla vyjít na 26 milionů. Kolik to bude skutečně, ukáže výsledek výběrového řízení na stavební firmu, které radnice připravuje.

První etapa revitalizace sídliště se týká ulice ČSA kolem domů čp. 2180 – 2187 a čp. 2174 – 2177. Dotaci město získalo z programu regenerace sídlišť ze Státního fondu podpory investic. Ze stejného zdroje nebo z Integrovaného operačního programu v závislosti na vyhlášených výzvách a výši případné podpory chce město požádat o peníze i na další dvě fáze.

Další možností, odkud mohou vzít Louny peníze na revitalizaci sídliště, je dlouhodobý bankovní úvěr. Město jej využilo na stavbu plavecké haly, loni na rekonstrukci strojovny zimního stadionu a letos z něj plánuje zaplatit opravy několika ulic.