Například restaurace El Toro Steak House otevřela v pondělí poprvé, výdejní okénko na jídlo v minulých týdnech neměla. „Moc lidí naši předzahrádku kvůli počasí nevyužilo. Lidé si převážně objednali jídlo dopředu a pak si jej odnesli,“ sdělila v pondělí po poledni servírka Bohuslava Hradcová.

Stejně tomu bylo v indické restauraci Jaipur, i její zahrádka ve dvoře hotelu Zlatý lev byla v čase obědů prázdná. „Lidé si berou jídlo kvůli počasí s sebou,“ vysvětlil majitel restaurace Sumeet Sahu. I ona otevřela v pondělí po koronavirové pauze poprvé, ve větší příliv hostů doufají v závěru května, kdy budou moci spustit provoz hotelu.

Naopak restaurace U Orloje začala vařit před několika týdny, jídlo vydávala přes okénko. „Denně jsme prodali maximálně třicet jídel, s normálním provozem se to vůbec nedalo srovnat. V pondělí jsme otevřeli zahrádku, bohužel kvůli počasí moc lidí nepřišlo. Zatím máme omezenou nabídku na jídelním lístku, jakmile se poptávka vrátí k normálu, rozšíříme ji,“ vysvětlil pověřený ředitel Chrámu chmele a piva Ondřej Baštýř, pod který zmíněná městská restaurace spadá.

Jedním z hostů, který si tam v pondělí dali jídlo, byl Luděk Novotný. „Přemýšlel jsem, zda kvůli chladnému počasí na oběd vůbec na zahrádku jít, ale nakonec jsem vyrazil. Je to něco jiného, než si brát jídlo s sebou a doma ohřívat,“ sdělil.

Žatecká Pizzeria Panamera měla otevřené výdejní okénko po celou dobu, v pondělí k tomu zprovoznila zahrádku. „Bohužel počasí nepřálo, lidí moc nepřišlo. Těšíme se na 25. května, až budeme moci otevřít ve standardnějším režimu a nebudeme tak závislí na počasí,“ sdělila Simona Mann, mluvčí skupiny Nord Food, která provozuje několik restaurací na severu Čech.

Výdejní okénko ekonomicky pro provoz restaurace příliš přínosný nebyl, restaurace zaznamenala devadesátiprocentní propad v tržbách oproti průměru.

Kromě zahrádek restaurací se tento týden uvolňují další opatření zavedená kvůli koronaviru. Otevírají se třeba muzea, opět se začíná promítat v kinech. Ta z bezpečnostních důvodů omezí počty lidí, kteří mohou na projekci přijít. „Kapacitu jsme omezili na 56 sedadel. Diváci mohou sedět nejvýše dva vedle sebe a mezi nimi do strany je vynechané jedno prázdné sedadlo. Zároveň se obsazuje každá druhá řada, takže směrem dopředu i dozadu je vynechaná celá řada. Výjimku mohou tvořit pouze rodiny s více dětmi na dětské projekce od 14 hodin. Diváci musí mít po celou dobu představení a pohybu v budově na obličeji roušku,“ vysvětlil Martin Veselý, ředitel Městského divadla v Žatci, kde je opět v provozu digitální kino.

Z hygienických důvodů, aby se nemusely půjčovat brýle, se v něm ale nebudou promítat filmy ve 3D formátu. „Šatna na odkládání svrchních oděvů je dočasně uzavřena. Je povoleno vnášet oděv do sálu a odkládat na prázdná sedadla před sebou,“ dodal ředitel. Toalety jsou pro návštěvníky otevřené, naopak divadelní bar je mimo provoz.