Během vernisáže zájemci koupili devět obrazů za částku převyšující 15 tisíc korun. Další obrazy jsou na Krakovci k vidění do 28. května, kdy se na hradě uskuteční jejich aukce. Celkový výtěžek bude věnován Klubu přátel dětí dětských domovů.

„Zájemci budou moci v rámci závěrečné aukce vydražit deset obrazů odsouzených žen, jedna z nich malbu studovala na střední škole. Další obrazy do dražby věnovali dva zaměstnanci Vězeňské služby ČR. Výtěžek bude věnován Klubu přátel dětí dětských domovů, který zajišťuje podporu výchovných programů zaměřených na vzdělání, sport, umělecké aktivity a rozvoj individuálních talentů pro děti z dětských domovů, ale i pro děti ze sociálně slabých rodin,“ uvedla Vězeňská služba ČR.

Sobotní vernisáže se zúčastnilo také dvacet dětí z Dětského domova v Novém Strašecí.

Ivan Stěpanovič Koněv
Před 54 lety navštívil Žatec maršál Koněv. Tehdy hrdina, dnes budí kontroverze

Nápad na uspořádání této charitativní akce vznikl poté, co v rámci aktivity programu zacházení vedené pedagožkou volného času, malovaly odsouzené na čtvrtky pastelkami, vodovkami a temperami. Obrázky zaujaly vedoucího oddělení výkonu trestu v Drahonicích Michala Charváta, hlavního koordinátora této akce. Na jeho popud pak odsouzené začaly vytvářet reprodukce známých obrazů akrylovými barvami na plátna.

Vzhledem k tomu, že s hradem Krakovec ženská věznice v Drahonicích dlouhodobě spolupracuje, napadlo jej, že obrazy mohou být vystaveny v prostorách hradu a následně vydraženy v aukci, čímž odsouzené ženy pomohou znevýhodněným dětem.

Věznice Drahonice a Státní hrad Krakovec spolupracují řadu let, během hlavní turistické sezóny jedna odsouzená hradem provází, další odsouzené občasně pomáhají s úklidem a drobnými pracemi v areálu hradu.