Zajímavou atrakci viděla více než stovka diváků v sobotu 17. září odpoledne před žateckou radnicí. Hrály se tam obří šachy. Po velké šachovnici se pohybovaly figurky, převlečení lidé, přesně podle toho, jak se vedle hrála u stolku „normální" partie. Vše v doprovodu hudby, hra navodila iluzi historické bitvy.

V rámci sobotního Evropského dne památek se ve městě mimo jiného představovaly žatecké spolky. A Šachový klub Magic Žatec připravil v obřadní síni radnice turnaj, jehož dva nejlepší hráči se utkali ve finále při zmíněné netradiční šachové partii na náměstí. Taková atrakce byla v Žatci vůbec poprvé.

První vítězství v turnaji

Hrálo se přes půl hodinku a vítězem se stal Michal Volf z Líčkova, hrající za žatecký šachový spolek Magic. Porazil svého oddílového kolegu Jana Begyho ze Žatce. „Šachy hraji od svých čtyř let, od devíti závodně. Tohle je pro mě zatím největší úspěch, první vítězství v turnaji," řekl 17letý Michal Volf, student žatecké obchodní akademie. „Bylo to pro mě stresující, když se na nás dívalo tolik lidí. Nechtěl jsem prohrát, hodně jsem se soustředil. Partie byla vyrovnaná, naštěstí pro mě soupeř udělal chybu," dodal.

Jeho máma Martina Volfová neskrývala dojetí. „Jsem šťastná, kluk něco dokázal," řekla. „Je to hodně náročný koníček. Jak časově, tak i finančně. Jezdí se skoro pořád po turnajích," dodala.