S příchodem chladného podzimu se připravuje v Lounech a Žatci otevření saun. V obou městech by se zájemci měli poprvé ohřát v pondělí 17. října, sauny v Lounech i Žatci budou pak otevřeny denně, cesty vstupného zůstanou stejné.

Sauna v Lounech je v areálu městského koupaliště, kterou od září převzala Správa sportovních zařízení města Louny. „Zařízení sauny dáváme dohromady, opravili jsme například kamna v sauně, která byla poškozená. Vše bychom měli stihnout během týdne, poprvé chceme otevřít v pondělí 17. října," sdělil Zdeněk Beckert, správce městského koupaliště a sauny v Lounech.

V areálu je klasická finská sauna a infrasauna.

Plány na stěhování

„Letos stihneme dát saunu dohromady a otevřít, do budoucna ale plánujeme nějaké novinky a rozšíření nabídky služeb. Z uzavřené městské plavecké haly bychom rádi přestěhovali k sauně v areálu koupaliště whirpool, plánujeme ještě instalaci parní sauny," vypočetl Zdeněk Beckert. V příštím roce se podle jeho slov chystá také výměna obkladů ve sprchách.

Rovněž v Žatci se sauna poprvé v této sezoně otevře v pondělí 17. října. A to v režimu, v jakém byli saunaři zvyklí. Avizované pořízení infrasauny se ale odkládá. „Počítali jsme, že ji koupíme ze zisku, který vytvoříme provozem koupaliště. Bohužel letos v létě bylo méně horkých dnů, takže jsme zaznamenali propad v návštěvnosti oproti loňsku zhruba o třetinu, takže pořízení infrasauny musíme odložit," sdělil Andrej Grežo, ředitel Technické správy města Žatec, která má areál v nájmu.

Infrasauna ohřívá jinak

Záměr ale trvá a záleží na tom, kdy se potřebných 400 tisíc korun podaří najít.

Infrasauna pracuje na rozdíl od klasické finské sauny na jiném principu ohřívání lidského těla, chodit do ni mohou i ti, kteří do sauny z různých zdravotních důvodů nemohou. Využívat by ji mohly také děti, které jejich rodiče učí saunování, ale jejich výdrž ve vysoké teplotě je malá.