„V případě odběrů lidí z radnice nás oslovilo město, bylo třeba testy provést co nejrychleji, aby nebyl ohrožen chod úřadu. U dětí ze školy takové nebezpečí z prodlení nehrozí,“ vysvětlil ředitel žatecké nemocnice Jindřich Zetek. „A co se týká obnovení odběrového místa v Žatci, to je věcí peněz a personálu. Ani jedno na to nemáme,“ dodal.

S přibývajícím počtem pozitivně testovaných lidí v regionu rostou čekací doby na odběry. Některé děti ze zmíněné žatecké školy na ně pojedou až po svátečním pondělí 28. září. Výsledky testů se tak rodiče dozvědí za týden. Pokud budou negativní, děti se mohou vrátit do školy.

Do Mostu museli také školáci z Černčic u Loun. Tam skončila v minulých dnech v karanténě celá třída 4. A a dva učitelé. „Upřímně děti ze žatecké školy lituji. Byli jsme na odběrech v Mostě objednáni na devátou hodinu ráno, na řadu jsme přišli v půl jedné. Hrůza hrůz, chaos. Doufám, že nikdy více,“ přiblížila svou zkušenost s testováním černčických dětí Monika Šťastná. S negativní zkušeností se přidala také Anna Kárová, která má za sebou nedávnou karanténu deseti dětí v mateřské škole v Blšanech na Podbořansku. „Jako rodiče jsme čekali, že za námi někdo přijede. Ani náhodou. První testy v Chomutově, druhé v Mostě. Že nemáte auto, nikoho nezajímalo,“ popsala.

Na testy musely také tři desítky lounských gymnazistů, když se u jednoho z nich prokázala nákaza.

„K dnešnímu dni nemáme mezi žáky ani zaměstnanci nikoho s pozitivním výsledkem testu, v individuální domácí karanténě jsou pouze dva žáci ze dvou různých tříd,“ sdělil ve středu 23. září ředitel školy Daniel Syrovátko.

Během úterý 22. září přibylo jedenáct lidí z okresu Louny, kteří mají pozitivní test na covid-19. Naopak devět jich hygienici zařadili do kolonky „uzdravení“. Aktuálně se tak počty nemocných na Lounsku, Žatecku a Podbořansku pohybují kolem padesátky. Kolik lidí z okresu Louny hygienici pošlou na testy, je den ode dne různé, jde o jednotky až desítky lidí. Pokud se objeví nákaza v nějakém, třeba školním kolektivu, k testům jde více lidí.

„Samozřejmě bychom uvítali zřízení odběrného místa v Žatci. Jednak by se mnoha lidem z okresu Louny zkrátila dojezdová vzdálenost, jednak by se ulevilo dalším odběrným místům v regionu. Hlavně tomu mosteckému,“ konstatovala vedoucí protiepidemického oddělení hygienické stanice v Lounech Zdeňka Klapková.

V první vlně pandemie fungovalo na jaře odběrové místo v parku pod žateckou nemocnicí. Zda bude opět zprovozněno a případně od kdy, jasné není. V nejbližších dnech to nebude. „Naše městská nemocnice nemá prostředky ani personál, aby jeho zprovoznění mohla sama iniciovat. Ale zahájila jsem kroky k tomu, aby se v případě potřeby mohl provoz odběrového místa v nemocnici opět spustit. Alespoň na pár hodin denně. Nebude to ale ze dne na den,“ sdělila žatecká starostka Zdeňka Hamousová. Oslovila prý firmy v okolí a ostatní města a obce se žádostí o finanční podporu. Někteří předběžně souhlasily.