Nezvyšovat ceny za odvoz odpadu doporučilo vedení podbořanské radnice. O ceně, za kterou se budou ve městě vyvážet popelnice v roce 2014, budou ještě definitivně rozhodovat zastupitelé města. Předpokládá se ale, že doporučení radních nezdražovat vyslyší.

V roce 2013 platili lidé v Podbořanech za odvoz odpadu 640 korun ročně. Za děti se pak platí výrazně méně. Stejnou cenu by tedy lidé mohli platit i v roce 2014. Podle zákona přitom radnice mohou zvýšit poplatek až na tisíc korun ročně. Podbořanští radní letos doporučili nezvyšovat poplatek; zdražovalo se ovšem loni o 140 korun. Ještě v roce 2012 se v Podbořanech platilo 500 korun za rok, pak byl ale schválen nový zákon, který městům umožňuje jít až na tisíc korun; radnice totiž na odvozu odpadu výrazně prodělávají.

A jak proběhlo zdražování v loňském roce? „Dlouhodobě na odpadovém hospodářství proděláváme. Diskutovalo se i o tisícikoruně nebo osmi stovkách. Tolik ale navyšovat poplatek nechceme, nepřišlo nám to vůči lidem fér, zdražení by bylo moc velké. Dohodli jsme se na kompromisu. Mírné zdražení by mělo velké ztráty města alespoň trochu snížit," přiblížil loni motivaci zastupitelů ke zdražení poplatku Radek Reindl, starosta Podbořan.

Podbořanská radnice ročně doplácí za vývoz odpadu zhruba jeden a půl milionu korun. Město platí zhruba třicet procent nákladů.