V Žatci začne platit nový systém svozu nebezpečného a velkoobjemného odpadu. Dosavadní praxe, kdy při sběrových sobotách lidé tento odpad volně odložili k popelnicím, se mění.

Sběrové soboty sice zůstanou zachovány, ale lidé budou muset odpad vyhazovat do připravených kontejnerů. U nich bude obsluha. Už nebude možné odpad volně odložit před dům k popelnici. Pro mnoho lidí to bude znamenat, že odpad budou muset odnést dál, než byli dosud zvyklí. Klesá tím komfort pro obyvatele.

„Lidé si ale musí uvědomit, že není možné odpad jen tak vyhodit před dům na chodník. Každý je zodpovědný za to, jak naloží se svým odpadem,“ uvedl Petr Janda, vedoucí odboru životního prostředí žatecké radnice. „Praxe, kdy lidé volně odkládali odpad na ulici, kolidovala se zákonem. Vytvářely se tak vlastně černé skládky na ulicích. Navíc nebezpečný odpad nelze volně odkládat,“ dodal.

„Lidé většinou vyhazovali odpad už v pátek večer a přes noc se ve něm často přehrabávali sběrači kovů. Ti dělali na ulicích ještě větší nepořádek,“ uvedl Roman Městecký, ekolog firmy Likor, která v Žatci zajišťuje sběr odpadu.

„Navíc třeba při rozebírání ledničky do ovzduší unikal nebezpečný freon, občas jsme narazili na ulicích na vylité oleje nebo barvy,“ popsal Roman Městecký. „S volně odloženým odpadem si hrály i děti, což bylo pro ně nebezpečné. Zvláště když někteří lidé vyhazovali na ulici i léky,“ dodal Pavel Strnad, ředitel Likoru.

32 míst pro nebezpečný odpad

V případě sběru nebezpečného odpadu bude nově v Žatci 32 míst, kde bude možné barvy, oleje, ředidla, ledničky či televizory v určitém čase odložit. „Místa označíme několik dní před svozem odpadu tabulemi. Na nich budou vyznačené časy, kdy tam přijede nákladní auto s obsluhou. V tu dobu, na každém místě to bude čtvrt hodinu, tam lidé nebezpečný odpad mohou přinést,“ uvedl Roman Městecký.

Při odvozu velkoobjemného odpadu bude v Žatci na 23 místech kontejner s obsluhou, kam budou moci lidé odpad v sobotu mezi 8 a 12 hodinou přinést. V obou případech bezplatně. První sběrové soboty podle tohoto modelu proběhnou tento měsíc. Svoz nebezpečného odpadu v Žatci se plánuje na sobotu 19. dubna, svoz velkoobjemného o týden později.

Ve spádových vesnicích Žatce oba sběry proběhnou současně 19. dubna. Další sběrové soboty jsou v plánu v červnu, září a listopadu.