Radnice v Žatci zvažuje, že vypíše další velké výběrové řízení na služby. V současné době běží tendr na autobusového dopravce městské hromadné dopravy, následovat by mohla další soutěž o zakázku na služby v hodnotě desítek milionů korun tentokrát by se týkala svozu odpadu ve městě.

V Žatci se totiž začíná řešit, kdo bude v dalších letech ve městě odvážet popelnice a další odpad. Svoz komunálního odpadu ve městě nyní zajišťuje firma Marius Pedersen a té bude končit smlouva.

Na radnici vznikla pracovní skupina, která se problematikou zabývá. „Nejedná se totiž jen o svoz komunálního odpadu, ale i o tříděný odpad, i třeba o úklid psích exkrementů ve městě, odvoz bioodpadu, provozování sběrného dvora nebo režim sběrových sobot," sdělila starostka města Zdeňka Hamousová.

Podle jejích slov by se hodnota zakázky pohybovala kolem 50 milionů korun. „Musíme také vyřešit, jakou částkou bude město svoz odpadů dotovat. Kolik toho přenese na obyvatele," dodala na jednání zastupitelů.

Jednou z možností je, že by tuto činnost v budoucnu převzala loni založená Technická správa města Žatec s. r. o. „Je to ale na zvážení. Technická správa tolik nevydělává, aby mohla ze svého pořídit za několik milionů svozová auta. Muselo by to dotovat město," sdělil Jaroslav Hladký, majitel firmy Likor, jež dříve svážela odpady ze Žatce i dalších míst v okrese Louny. Před několika lety tuto firmu prodal právě společnosti Marius Pedersen.

„Ze své zkušenosti z tohoto podnikání vím, že svoz odpadu jen ze Žatce bude jen těžko výdělečný. Je to malá oblast. Slušně vydělávat jsme začali, až když jsme získali tuto zakázku i v Lounech," sdělil zastupitelům J. Hladký.

Ti by se touto problematikou měli zabývat na svých podzimních schůzích. „O tom, zda město výběrové řízení vypíše, by se mělo rozhodnout v říjnu," sdělila starostka.