Odsouzení z věznice v Drahonicích na Podbořansku budou pomáhat Vroutku se zlepšováním života v městečku a okolí. Po Kryrech a Lubenci je Vroutek další velkou obcí na Podbořansku, na jejímž zkrášlení budou vězni pracovat. Příslušnou smlouvu podepsali v minulých dnech ředitel Věznice Drahonice Jan Hoffman a starosta Vroutku Pavel Cagaš.

„Věznice Drahonice aktivně spolupracuje s různými organizacemi regionu na zlepšování životního prostředí, opravě památek, úklidu a údržbě venkovních ploch v přilehlých obcích a dokonce i na údržbě a zkvalitňování motokrosového areálu. Tyto činnosti vykonávají odsouzení na základě smluvních vztahů v rámci pracovní terapie,“ sdělil Jaromír Hykl, mluvčí věznice Drahonice. Dalším subjektem, který využije tuto nabídku věznice v Drahonicích, se tak stalo město Vroutek.

Pomůže deset mužů

„Věznice poskytne městu a jeho přilehlým vesnicím až deset odsouzených podle potřeby na různé pomocné práce. Zpočátku budou odsouzení využíváni pravděpodobně při úklidu na skládce ve Vrbičce a starosta předpokládá i jejich využití při údržbě lesních ploch patřících městu,“ upřesnil Jaromír Hykl.

Po Kryrech a Lubenci tak Vroutek rozšířil počet smluvních organizací, kterým se snaží Věznice Drahonice poskytnout pomoc při zlepšování životních podmínek ve svém regionu.

Odsouzení z Drahonic, které spadají pod správu Lubence, pracují například na údržbě židovského hřbitova ve vesnici, za úkol dostali také vyčištění cesty k rekonstruované rozhledně Vochlice nad nedalekou Libyní. V Kryrech zase loni pracovali na opravě chodníků.

V Kryrech spravili chodníky

„Opravují chodníky po obou stranách Komenského ulice v celkové délce zhruba dvou kilometrů. Srovnávají obrubníky, vyrovnávají podklad a znovu chodníky předláždí. Tam, kde je třeba, se dává nová dlažba, jinak se využívá stará,“ řekl tehdy Miroslav Brda, starosta Kryr.

„Do pracovní čety odsouzených jsou zařazováni jedinci přísně vybíraní odbornou komisí a všichni musí splňovat náročná kritéria stanovená pro umožnění pobytu a práce mimo věznici. Oni sami berou tuto práci jako odměnu a náležitě si ji váží. Projevuje se to zejména na kvalitě odváděné práce a na výsledcích, které tato pracovní četa dosahuje,“ vysvětlil J. Hykl.

Pracovalo až 60% vězňů

Věznici se dařilo v minulých letech poměrně dobře v zaměstnanosti odsouzených – v roce 2002 tam například pracovala jen čtvrtina vězňů, v roce 2006 to už bylo přes 60 procent. V poslední době ale práce pro odsouzené v českých věznicích ubylo kvůli hospodářské krizi.

Ve věznici s dozorem v Drahonicích na Podbořansku si nyní odpykávají trest tři stovky mužů.