Technické služby a městská policie v Žatci přišly při letošním jarním čištění ulic s novinkou.

Oproti jiným rokům neodtahují překážející auta. Novinka se ale neosvědčila. Při pátečním blokovém čištění Růžové, Javorové, Jabloňové, Lipové a ulice Stavbařů tam nechali majitelé desítky zaparkovaných aut. A to i přes to, že na čištění ulic dlouho dopředu upozorňovaly dopravní značky.

„V minulých letech se při odtazích aut z uklízených ulic vyskytly občas problémy. Auta byla odtažena majitelům, kteří pak prokázali, že v Žatci nebyli a o čištění ulic tak nemohli vědět. Objevily se pak nejasnosti, kdo pak má v takových případech uhradit náklady za odtah,“ uvedl Jiří Štorek, ředitel žatecké městské policie. „Proto jsem strážníkům nařídil, aby odtah aut letos sami neiniciovali,“ dodal.

Podle zákona je při čištění ulic odtah oprávněn provést majitel komunikace, tedy město. To převedlo tuto pravomoc na technické služby, která tak činila za asistence městské policie. Podle Františka Daňhela, ředitele technických služeb, se ale letošní novinka, auta neodtahovat, neosvědčila. „Při prvních čištěních ulic byla situace s překážejícími auty ještě únosná. Při úklidu vnitrobloků na sídlišti Jih tam překáželo mnoho aut, budeme se muset k odtahům vrátit,“ řekl Deníku.

Zaparkovaná auta v ulici překážejí čistícímu vozu. Technické služby v Žatci vloni nakoupily ruční fukary, kterými je možné komunikaci vyčistit i pod stojícím autem. Při mokru, jako bylo včera, ale nejdou použít. Kvůli zaparkovaným autům tak zůstává část ulic nevyčištěných. Čisto tak v nich bude jen do té doby, než nepořádek, který tam zůstal, neuschne a nerozfouká jej vítr.