Rada města Žatce v pondělí odvolala z funkce ředitelku Regionálního muzea K. A. Polánka Radmilu Holodňákovou, řízením muzea dočasně pověřila jeho pracovníka Jiřího Matyáše. Na místo ředitele má být příští týden vypsáno výběrové řízení.

Město svůj krok oficiálně zdůvodnilo poklesem návštěvnosti v muzeu a snahou města o proměnu muzea směrem k živějšímu a modernějšímu zařízení. „Současný stav muzea a jeho sbírek se nám zdá monotónní, neuspokojivý, zastaralý,“ tvrdí Aleš Kassal, místostarosta Žatce.

Pro odvolání nebyli všichni

Názor na odvolání ředitelky z funkce nebyl v radě města jednotný. Pro odvolání hlasovali Aleš Kassal (ČSSD), Miroslav Legutko (ODS), Pavel Aschenbrenner (ODS) a Karel Krčmárik (KSČM). Proti odvolání byl Radek Růžička (ODS). Hlasování o této otázce se zdrželi starosta města Erich Knoblauch (ODS) a radní Svatopluk Štěpánek (KSČM).

„Z postupu rady města jsem zklamána. Myslím, že radní nezvážili všechny informace, které mohli,“ řekla na dotaz našeho deníku R. Holodňáková (52), která muzeum vedla od roku 1980. Připustila, že loni skutečně poklesla návštěvnost. „To je pravda, ale návštěvnost má obecně proměnlivou křivku jako sinusoida, k poklesu došlo i jiné roky předtím, naopak v jiných zase výrazně stoupla,“ řekla odvolaná ředitelka.

Uvedla, že v muzeu by chtěla pracovat i dál. „Práci i muzeum mám ráda, chtěla bych pokračovat i po odvolání z vedoucí funkce. Ale nevím, zda tu pro mě bude místo,“ dodala.

Poděkování nějak chybělo

Po bezmála třiceti letech práce pro žatecké muzeum byla v tomto týdnu ze dne na den odvolána z funkce jeho ředitelka Radmila Holodňáková. Na takový krok má rada města právo, může si měnit ředitele městských organizací, kdykoli se jí zlíbí. Nechci polemizovat ani o důvodech, které město uvedlo jako příčiny odvolání; to je věc odborné debaty a já nejsem ani historik, ani kulturní pracovník. Podle mého však silně pokulhával způsob odvolání a lidské hledisko. Odpracuje–li někdo v čele muzea pro propagaci města (ale i obecně v jakékoli firmě) 27 let, myslím, že si při odchodu zaslouží spíš květinu a poděkování za odvedenou práci, než výtky a strohý dopis. Pokud se vedení města chtělo s ředitelkou rozejít, určitě mohlo postupovat jinak. I před veřejností by lépe vypadal odchod po vzájemné dohodě třeba ke konci roku, než náhlé odvolání ze dne na den. Nějak to všechno chtělo víc slušnosti, důstojnosti a citu. Jen málo regionálních politiků ovšem tohle dokáže.

Libor Želinský

 

Rada města odvolala ředitelku, která vedla muzeum 27 let