Nevšední událost čeká dnes, v pátek 18. května, odpoledne srdce Žatce. Přímo z centrálního náměstí slavnostně startují offroadové závody, které se pak pojedou v sobotu a neděli v náročném terénu u nedalekého Bezděkova. Pořadatelé připravili bohatý doprovodný program včetně úplné novinky pátečních nočních jízd ve vojenském prostoru u Žatce. Návštěvníci se tam budou moci projet v bojovém vozidle pěchoty.

Závodu se zúčastní padesátka vozidel, přijedou i borci ze Slovenska, Maďarska a Běloruska. „Nejprestižnější část závodů se jede v extrémním terénu v rozbahněném zalesněném kopci mezi jámami a balvany,“ sdělil organizátor závodu Miroslav Kalbáč.

Tak jezdily speciály v Bezděkově loni:

a tak předloni:

Úkolem posádek tří různých kategorií bude zdolat svým upraveným vozem vytyčené úseky v co nejkratším čase, a to vlastní silou vozu i za pomoci navijáku, heveru či dalších pomůcek.

„Vítěz nejtěžší kategorie hard, kde se při překonávání překážek může použít i naviják, postoupí z tohoto závodu na světové finále v Malajsii. Závod v Bezděkově je jediným závodem v Česku, ze kterého je možné se na Grand Final 2018 probojovat,“ doplnil Miroslav Kalbáč z Offroad Teamu Klemo, duchovní otec bezděkovského klání.

Závodní program začne v pátek večer Nocí dlouhých světel, kdy se do půlnoci pojedou dvě selektivní sekce ve Vojenském areálu Perč. „Tato část je úplnou novinkou jinak tradičních offroadových závodů v Bezděkově,“ připomněl Petr Hanzl z pořadatelského týmu.

Největší počet soutěžních jízd se uskuteční v sobotu v areálu u rybníka v Bezděkově.

Program na žateckém náměstí dnes začíná ve 14.00 a potrvá do 18.30. „Součástí zahájení bude start offroadů z rampy různými osobnostmi, jezdci se budou prezentovat formou rozhovorů. Jde mimo jiné o připomenutí někdejší tradiční motoristické soutěže v Žatci Chmelová šiška, která se jezdila v 80. letech,“ řekl Petr Šimáček, předseda Spolku rodáků a přátel města Žatce, který se podílí na organizaci zahájení.

„Pořadatelé si zaslouží velké poděkování, že každý rok na jeden víkend oživí Bezděkov tak velkou akcí,“ doplnil místostarosta Žatce Jaroslav Špička.

Na Lounsku se o víkendu konají ještě jedny motoristické závody, a to na asfaltovém letišti v Panenském Týnci. Jde o tradiční tunning sraz. Na programu je od pátku do neděle řada automobilových disciplín, například měřený sprint, soutěž o nejhezčí auto srazu, soutěž o nejhezčí noční nasvícení nebo o nejhlučnější audio systém.