Lidé v Žatci mohou hlasovat o tom, kdy ve městě chtějí tradiční ohňostroj na přelomu starého a nového roku. Zda opět o silvestrovské půlnoci, nebo až o den později v podvečer. Radnice v Žatci na toto téma vypsala anketu, radní o tom rozhodnou tento měsíc.

„Zajímá nás váš názor: Kdy by se podle vás měl konat ohňostroj v Žatci? Jako dosud na Silvestra o půlnoci, nebo nově na Nový rok, aby si ho lépe užily i děti?“ zní anketní otázka.

O přesunutí ohňostroje se v Žatci přemýšlelo už minulý rok. „Zvažujeme, zda neudělat po vzoru jiných měst ohňostroj až na Nový rok v podvečer, kdy by mohly přijít i rodiny s dětmi,“ sdělil místostarosta Jaroslav Špička. „Proto jsme vypsali anketu, chceme znát názor lidí,“ dodal.

Tak v Žatci vítali příchod roku 2017:

tak slavili nový rok 2016:

a tak zářila třeba první noc roku 2012:

Někteří lidé by změnu uvítali. „Jsem pro novoroční ohňostroj pro rodiny s dětmi,“ vyjádřila se například Alena Binderová. Jiní naopak tvrdí, že by měl zůstat na Silvestra. „Ohňostroj patří k půlnoci,“ uvedla Mirka Hanzlíková.

Řada lidí by pak uvítala, kdyby byl ohňostroj co nejméně hlučný a nestresoval jejich psy nebo kočky. „Budeme o tom jednat s firmou, která ohňostroj zajišťuje. Zda to vůbec jde,“ poznamenal místostarosta.

Radnice se však musí připravit i na hlasy požadující úplné zrušení ohňostroje. „Nedělat ho, jsou to jen vyhozené peníze, které se mohou investovat účelněji,“ napsala na sociálních sítích například Hana Fárková. Podobný názor mají i další lidé, kteří dokonce navrhují, aby se na ohňostroj složili sami obyvatelé města. „Ohňostroj se může udělat ze sbírky občanů, takže bude tak velký, na kolik si ho občané cení,“ navrhl Radek Úlehla.

I tyto názory vezme radnice v potaz. „Není vyloučeno, že ohňostroj nebude vůbec. Bude záležet na názoru jednotlivých radních a výsledku hlasování v anketě,“ dodal Jaroslav Špička. Rada města bude na ohňostroj uvolňovat peníze z rozpočtu města. V minulých letech se tato částka pohybovala kolem 90 tisíc korun.

V Žatci je půlnoční ohňostroj vyvrcholením silvestrovských oslav na centrálním náměstí už od roku 2000. Akci před radnicí doprovází reprodukovaná hudba a zdravice vedení města. V prvních letech ohňostroj platil sponzor, v poslední době jej hradí město.