Chcete si uspořádat ohňostroj? Nic vám nebrání, pokud splníte všechny povinnosti. Mezi ně nově patří i nutnost informovat nejen místní hasiče, ale také městský úřad. Lounská radnice vydala upozornění na povinnosti spjaté s odstřelem ohňostrojů. „Jejich obliba se zvyšuje. Relativně často se odpalují třeba v zahrádkářských koloniích, u rodinných domků ale i v areálech firem, kde pořádají různé akce," uvedl Michal Ovšonka z kanceláře Městského úřadu v Lounech.

Večerními ulicemi města je poměrně často slyšet charakteristické dunění odpalovaných raket. Často se tímhle způsobem například slaví narozeniny někoho z členů rozjásané skupiny. Lidé by si však měli uvědomit i nebezpečí, která takový „obyčejný ohňostroj" skýtá. „Nechceme nikomu tuto zábavu upírat, je tu však riziko poškození majetku nebo zdraví spoluobčanů a zejména při suchu také požáru. Na to by měli lidé myslet. Nejde jen o to užít si radost a zážitek z pěkného ohňostroje, ale je třeba vzít na vědomí i povinnosti," dodal M. Ovšonka.

Nahlášení je povinné

Každý, kdo hodlá odpalovat ohňostroj, je povinen to nahlásit nejpozději předposlední pracovní den před jeho konáním na místním úřadu - v případě Loun v kanceláři městského úřadu na Mírovém náměstí, a také hasičům, kteří mají stanici v ulici Cukrovarská zahrada. V oznámení musí být řada informací, včetně druhu pyrotechniky, způsobu zajištění ochrany zdraví osob a majetku a podobně. Zákon zapovídá používání pyrotechniky v okruhu 250 metrů od církevních staveb, zdravotnických zařízení s lůžkovou péčí nebo kromě dalších také škol.

Otázkou tak zůstává, co vše lze považovat za ohňostroj. „Rozhodně se tím nemyslí odpálení jedné římské svíce nebo něčeho podobného. Musí jít o soubor pyrotechnických zařízení," upřesnil Michal Ovšonka. Pokud se tedy chystáte „pustit jen pár raket" v rámci zahradní párty, i v tomto případě je vhodné na to hasiče a úředníky upozornit.