V Lounech připravuje komunita Přívoz LN na první únorovou neděli šestý ročník akce s názvem Zimní v Ohři smočení. „Poprvé, když jsme do řeky lezli, jsem to bral jako legraci. Nyní se už snažím otužovat pravidelně a co se týká zdraví, tak se mi to osvědčuje,“ sdělil Jan Žalud, který za zmíněnou akcí v Lounech stojí.

Počet účastníků rok od roku roste. Stalo se už tradicí, že se každý ročník křtí nějací nováčci. „Doufám, že se letos počet účastníků přehoupne přes dvacet, k čemuž jsme naposledy neměli daleko,“ dodal Jan Žalud. Sám se chodí během zimy koupat do řeky s partou kamarádů každou neděli večer a jak říká, postupně jich přibývá.

V Žatci se lidé poprvé organizovaně vykoupali v řece Ohři na silvestra. Za nápadem stojí tamní místostarosta Radim Laibl. „Přemýšlel jsem o tom už delší dobu, chtěl jsem to zase odložit, ale den před tím jsem se rozhodl, že do řeky vlezu. Přidali se další, celkem nás bylo sedm. Mnoho lidí se přišlo podívat, překvapila mě pozitivní odezva na tuto akci. Už nyní dáváme dohromady nápady na další ročník, chtěli bychom z toho udělat tradici,“ řekl.

Také on se před silvestrovským koupáním v řece neotužoval. „Teď mám motivaci s otužováním začít. Za rok na silvestra bych chtěl plavat od mola loděnice k lávce pro pěší, jak to někteří učinili už teď. Když jsem si to vymyslel, tak bych chtěl jít příkladem,“ doplnil Laibl.

Také v Žatci by rádi k hromadnému koupání v Ohři připojili nějaký program, zvažují, jak využít nedalekou saunu při městském koupališti.

Zkusili mobilní saunu

V Lounech měli při loňském Zimním v Ohři smočení poprvé mobilní saunu. Zda bude i letos, je kvůli finanční náročnosti otázkou.

Otužilci v Žatci a Lounech mají v Ohři pro svoji zálibu dobré podmínky. Díky blízkosti Nechranické přehrady, ze které voda odtéká po většinu roku z hloubky několika desítek metrů, si drží poměrně vyrovnanou teplotu. V létě je voda v řece chladná, v zimě relativně teplá a nezamrzá.

Pravidelné otužování je podle odborníků zdraví prospěšné. Působí proti nemocím z nachlazení, ale také proti alergiím, vředové chorobě, hypertenzi a některým nervovým chorobám či psychickým poruchám. V případě nemocí z nachlazení platí, že otužilý člověk má větší naději, že neonemocní. A pokud přece onemocní, pak má nemoc lehčí průběh a dříve odezní.

„Otužování vodou je nejúčinnější. Vyplývá to ze skutečnosti, že voda odvádí při styku s tělem teplo více než dvacetkrát rychleji než vzduch,“ upřesnil Vladimír Komárek na webu otuzilci.cz, který se snaží popularizovat otužování v České republice.