Vytrvalý déšť a stoupající hladiny řek a potoků potrápily lidi z okresu Louny. Napilno měli o víkendu hasiči, lidé se bojí o svůj majetek. „Není to u nás sice tak strašné jako jinde v republice, řeka je naštěstí zatím tam, kde má být, přesto se ale obáváme, aby se situace nezhoršila," řekla Deníku Eva Kovářová, která kontrolovala svou zahrádku v Žatci u Ohře. Byla v pořádku. V Žatci řeka nedosáhla o víkendu ani na první stupeň povodňové aktivity, hladina řeky stoupla, ale zůstala ve svém korytu. 

Máte zajímavé snímky z aktuální velké vody v okrese Louny?
Pošlete nám je na adresu lounsky@denik.cz! Vystavíme je do galerie k ostatním!

To v Lounech byl v neděli 2. června vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Podle měření se tam valilo 190 krychlových metrů vody za sekundu, roční průměr je přitom kolem třiceti. Hladina vystoupala v neděli až na 440 cm. Velké škody ale nejsou hlášeny. Voda z Ohře se v Lounech dostala na několika místech z koryta a zalila malou část areálu výstaviště. Už v 16 hodin ale hodnoty Povodí Ohře ukazovaly "jen" první povodňový stupeň. Hladina i průtok v lounském úseku až téměř do půlnoci klesaly.

Situace se má zásadně zhoršit!

Situace se ale právě o půlnoci změnila. Řeka se opět vzedmula na stupeň pohotovosti a od té doby relativně rychle stoupá. Před sedmou hodinou ranní v pondělí 3. června je v Lounech hladina na 462 centimetrech a korytem se valí více než 208 metrů krychlových bahnité vody za sekundu.

Stav se nadále zhoršuje, a to i kvůli pokračujícímu vytrvalému dešti. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU) by měla Ohře v Lounech ještě dnes odpoledne přesáhnout třetí povodňový stupeň! Dá se tak předpokládat, že největší tok regionu ve značné míře zalije přilehlá území. V Lounech samotných se to naštěstí obvykle týká pouze zahrádkářských kolonií. Problémy se dají očekávat i na menších tocích. Před čtvrtou hodinou odpolední je hladina v Lounech na 474 centimetrech a podle ČHMU jí protéká 222 metrů krychlových za sekundu. Ve večerních hodinách se očekává další přívalová vlna. Ta by měla podle předpovědi hladinu toku zdvihnout až na více než pět metrů.

Nechranická přehrada zvýšila odpouštění

Tak to vypadá, když Nechranice naplno chrlí vodu. Ta se žene na Žatec a LounyNa 180 metrů krychlových se zvýšil v pondělí ráno odtok z Nechranické přehrady. V Lounech by se toto navýšení mělo projevit odpoledne, kdy se čeká překročení pětimetrové hladiny a dosažení třetího povodňového stupně. O tom, jak vysoko hladina Ohře v Lounech nakonec vystoupá, rozhodnou právě Nechranice.

"Zatím nevíme, zda se bude muset ještě více odpouštět. Rozhodne se během pondělního odpoledne," sdělil Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře. Do Nechranic totiž v pondělí ráno přitékalo kolem 350 metrů krychlových a průtok se stále zvyšoval. "Ohře a její přítoky v Karlovarském kraji už kulminovaly a klesají, otázkou je, jak se na nich projeví další očekávané srážky," vysvětlil mluvčí.

Zatopené sklepy

Velká voda a déšť v posledních dnech pořádně zaměstnaly také hasiče. „Máme mnoho výjezdů, hlavně k čerpání vody ze sklepů z různých míst okresu nebo silnic, k popadaným stromům," sdělil operační důstojník hasičů. Hasiči například odčerpávali vodu ze školky v Lubenci, ze sklepů v Tuchořicích, kde také zasahovali kvůli vodě tekoucí z pole, odstraňovali spadlý strom v Kozlech.

Dopravní komplikace jsou zatím hlášeny pouze z úseku silnice 27 u Radíčevsi a Sýrovic na Žatecku. Silnice je zalitá vodou, ovšem s opatrností průjezdná.

V pohotovosti je také armáda. Dvě stovky vojáků ze žatecké posádky v neděli jelo pomáhat do Prahy, kde hrozila Vltava. Pomáhali se stavěním protipovodňových bariér, ale i s dalšími potřebnými pracemi.

Graf výšky hladiny Ohře v Lounech

Graf hladiny Ohře v Lounech (nahoře) v pondělí 3. června před 16. hodinou. Naznačen je i předpokládaný další vývoj. Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Grafy hladiny a průtoku Ohře v Lounech
Grafy výšky hladiny (nahoře) a průtoku Ohře v Lounech v minulých dnech až do pondělních 6.10 ráno. Barevně jsou vyznačeny první (zelená), druhý (žlutá) a třetí (červená) povodňový stupeň.