Týraná zvířata z okresu zpravidla končí v útulku v Jimlíně. Ročně jich jsou desítky, zejména psů. Nechybějí mezi nim ale ani kočky či hospodářská zvířata. Právě v tomto útulku se nachází i koza, kterou policisté majiteli odebrali loni v létě v Holedeči u Žatce. Svázaná v bedně prožila celou noc, její nářek se ozýval široko daleko. Úřady zvíře zabavily a předaly do útulku v Jimlíně. „Stále je u nás, těší se dobrému zdraví. Pár lidí se na ni ptalo, že by si ji vzalo, podle zákona ji ale můžeme vydat jen do registrovaného hospodářství,“ sdělil provozovatel útulku David Kubalík.

Koza byla zavřená v kleci o velikosti 60 x 150 cm, svázaná páskou na nohách, bez přístupu k vodě a potravě. „Kozu, která měla odřeniny na nohách, policisté jejímu mladému majiteli odebrali a předali do útulku pro opuštěná zvířata. Muži sdělili podezření z trestného činu týrání zvířat,“ sdělila policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Na další případ týrání zvířat narazily úřady loni v prosinci v Hříškově na Lounsku. V otřesných podmínkách v přízemí domu zde přežívala dvacítka psů. Volně se mezi sebou množili, majitel bydlel v patře. I v tomto případě zvířata skončila v útulku v Jimlíně. „Psi byli absolutní asociálové, bez výchovy, vše se musí učit. Potřebu vykonávali i do svého pelechu,“ popsal David Kubalík.

Psi se náhradním majitelům zatím nenabízejí, případ se šetří.

Pokud mají lidé podezření na týrání zvířat, mohou ho ohlásit na třech místech: policii, Státní veterinární správě nebo na úřad obce s rozšířenou působností. Tedy na městské úřady v Žatci, Lounech a Podbořanech. „Mám takovou zkušenost, že u hospodářských zvířat většinou stačí napomenutí od veterinářů a majitel podmínky chovu zlepší. U majitelů psů to je problematičtější,“ přiblížil provozovatel jimlínského útulku.

Pokud se jedná o trestný čin týrání zvířat, případ putuje k soudu. Pokud je méně závažný a jde o přestupek, věc projednává příslušný městský úřad. Postih pro majitele jsou peněžité tresty a pokuty v různé výši, případně i propadnutí zvířete do majetku státu.

Vězení je výjimečné

Ve velmi závažných případech ale může majitele postihnout tvrdší trest. Jeden z nejotřesnějších případů týrání v okrese Louny se stal před pár lety v Petrohradě na Podbořansku. Tehdy 18letý mladík svou fenkou bezcitně utopil. Ke krku jí přivázal pytel s kamením, další kámen fence přivázal k packám. Bezbranného psa hodil do místního rybníku, odkud mrtvolu zvířete vytáhli rybáři. Okresní soud v Lounech ho za týrání zvířat poslal na šest měsíců do věznice s dohledem.

Zabavené zvíře se nejprve nabízí státním organizacím. Pokud o něj neprojeví zájem, může si ho vzít z útulku prakticky kdokoli. „Většině týraných zvířat se podaří najít nový domov,“ přiblížil David Kubalík.

Obecně je ale potíž v tom, že týraná zvířata mají většinou zdravotní problémy. Zpravidla bývají špatně živená, pokud došlo ke křížení v rodině, objevují se genetické problémy.