Více než padesátka řidičů v okrese Louny už přišla o řidičský průkaz poté, co dosáhli stanovené hranice dvanácti bodů za přestupky.

Bodový systém byl v Česku zaveden v červenci 2006. A už za čtyři měsíce přišel kvůli němu o „papíry“ v Lounech první řidič. „První řidič dosáhl 12 bodů už v říjnu 2006 a to hlavně za porušení povinnosti být za jízdy připoután, dále pak za porušení povinnosti vyplývající ze zákazové nebo příkazové značky, porušení povinnosti použít dětskou autosedačku a nedání přednosti v jízdě,“ uvedla Jana Dvořáková z Městského úřadu Louny.

Tamní radnice už „dala“ body 2173 řidičům, 34 z nich už nasbíralo dvanáct bodů a přišli tak o řidičský průkaz. Na Lounsku už má alespoň jeden bod 8,7% řidičů, což je v porovnání se Žateckem a Podbořanskem nejvíc. V Žatci radnice zaevidovala 3640 bodů celkem 1142 řidičům. To je 7,3% z celkového počtu řidičů na Žatecku. „Hranice dvanácti bodů už na Žatecku dosáhlo 21 lidí,“ sdělil Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravy žatecké radnice.

Na Podbořansku přišli o řidičský průkaz kvůli dosažení dvanáctibodové hranice zatím dva řidiči. Radnice v Podbořanech „dala“ body 517 řidičům. Na Podbořansku tak dostalo alespoň jeden bod 5,9 % řidičů, což je nejméně v celém Ústeckém kraji. Podbořanská radnice zapsala od 1. července 2006 do letošního 11. dubna 2469 bodů. V roce 2006 to bylo 712 bodů, vloni 1402 bodů a letos zatím 355 bodů.

Pokud řidič v dalším období nespáchá jeden rok přestupek, nebo přesněji není při něm policisty přistižen a pokutován, jsou mu odepsány z karty řidiče čtyři body. „K letošnímu 11. dubnu byly v Podbořanech umazány body 321 řidičům za rok bez přestupků,“ sdělil Zdeněk Diblík, referent odboru dopravy tamní radnice. Nejčastějšími přestupky, za které jsou přidělovány body, je jízda bez pasů a překročení nejvyšší povolené rychlosti v obcích i mimo ně. Dále řidiči nejčastěji „sbírají“ body za nerespektování zákazových a příkazových značek či nerozsvícení světel.

Systém čekají změny

Zavedení bodového systému nejdříve vedlo k prudkému poklesu počtu dopravních nehod i mrtvých na silnicích. Systém se zdál příliš přísný a politici volali po posunutí hranice k odebrání řidičského průkazu z dvanácti na osmnáct bodů. Pozitivní trend vydržel ale jen krátce. Poslanci tak zatím opravili nejabsurdnější nesmysly – například zrušili pokutování cyklisty, který při pádu zranil pouze sám sebe.

Počet nehod i mrtvých se zhruba po roce vrátil do „normálu“. A agresivita řidičů od té doby vytrvale stoupá. „Jen od počátku roku vzrostl dvojnásobně počet řidičů, které jsme zadrželi s alkoholem za volantem,“ říká ředitel dopravní policie Martin Červíček. Proto policisté opět oprášili Kryštofy a plánují se i změny a zpřísnění bodového systému.

Do konce května mají odborníci vypracovat přesný návrh změn. A to tak, aby postihovaly zejména nebezpečné styly jízdy. Podle dosavadních návrhů by měl být tvrdší postih a více bodů především za jízdu bez připoutání či s dítětem bez sedačky, předjíždění na křižovatkách nebo bourání auta v koloně. Naopak za špatné parkování již body nebudou, jen pokuta.

(pok)