Schůzování? Debaty s občany? Letáky a předvolební komunální šarvátky? Kytičky maminkám a dětské dny? Ano, to vše je praktická politická činnost ve městech i nejmenších obcích okresu Louny. Kdo chce udělat kariéru v politice, musí začít právě v regionech.

Ti úspěšní, trpěliví a pracovití mají šanci dostat se časem i do nejvyšších pater politiky – například na místa poslanců nebo ministrů vlády. Členové politických stran se sdružují v několika místních organizacích podle toho, v jakém městě či obci aktivně pracují.

Nejvíce členů v okrese Louny má KSČM, následují ODS a ČSSD. Funkcionáři stran se pravidelně scházejí na schůzích a probírají tam různá témata – jak přilákat nové členy, jakou zvolit strategii při hlasování v zastupitelstvu radnice, jak uspět při komunálních volbách či jak zorganizovat letní dětský tábor.

Strany většinou obtížně získávají mladé lidi ke vstupu. „Je to obrovský problém. Činnost politických stran dnes lidi moc netáhne. Věkový průměr našich členů je 47 let,“ přiznává Michal Pehr, předseda KDU–ČSL v Lounech. „Přijímání mladých lidí je ojedinělé, šest set našich členů je ve věku přes 60 let,“ potvrdil Stanislav Rybák, předseda OV KSČM Louny.

Politické strany se snaží podporovat veřejný život v regionu. „Podílíme se na některých dětských dnech, turistických pochodech podle možností místních sdružení. V Lounech pořádáme veřejné debaty s osobnostmi, tzv. politické kavárny,“ sdělil Vladimír Záhorský, předseda oblastního sdružení ODS Louny. Další strany se rovněž věnují dětem, ale i seniorům či ženám a matkám při jejich svátku. Všechny se považují za důležité pro rozvoj regionu. „ČSSD se významně angažovala při startu zóny Triangle u Žatce,“ odpověděl Václav Špilar, předseda OVV ČSSD Louny.