Přesně před pětačtyřiceti lety vjely tanky a další vojenská technika do Loun, Žatce a na tamní letiště. Také okres Louny obsadili 21. srpna 1968 „spojenci". Lidé v regionu se neuvěřitelně semkli a okupanty odmítli. Ačkoli od násilného převzetí moci v Česku uplynuly už desítky let, mnohé rány ještě stále nejsou zahojené, mnohé křivdy nejsou zapomenuty.

„Ze strategického hlediska byl Žatec hodně významný. Bylo tam několik vojenských útvarů a vojenské letiště. Byla to pro ně velká potenciální hrozba, proto ho museli Rusové obsadit co nejdříve," říká o dění v srpnu ´68 na Žatecku Jiří Matyáš, historik žateckého muzea.

Tanky a vojenská technika se stovkami vojáků vtrhly do Žatce 21. srpna v časných ranních hodinách. Tamní velmi důležité vojenské letiště bylo obsazeno ještě několik hodin předtím bez výstřelu. „Byla to hrůza, jeden z nejhorších dnů mého života. Naši lidé se zachovali báječně. Taková úžasná jednota, kdy všichni táhli za jeden provaz, to bylo něco neopakovatelného," vzpomíná jeden z žateckých pamětníků. Jméno prozradit nechce, stejně jako všichni ostatní, kteří o bouřlivých srpnových dnech v Žatci a Lounech vyprávějí. Na maloměstě žijí stále lidé, kteří byli proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy, ale i ti, kteří je soudili, vedle sebe. Ne všechny křivdy jsou zapomenuty, některé rány jsou pořád čerstvé.

Rozkaz nepoužívat zbraně

„Rozletěla se plechová vrata od útvaru a vjel tam vůz plný Sovětů. Jeden vyskočil a hrnul se ke mně, byl celý v černém, bez hodností," vzpomíná pro Deník muž, před pětačtyřiceti roky mladý rotmistr, který měl během osudné noci službu jako dozorčí celého 21. tankového pluku, jenž v Žatci sídlil. „Ve vozidle už byl zajatý důstojník z už obsazeného žateckého letiště. Měli jsme rozkaz nepoužívat zbraně. Zástupce velitele pluku mi tehdy nařídil, abych tanky do města zavedl. Neměli jsme tenkrát na výběr," pokračuje pamětník.

Tanky čekaly v Žatci u mostu přes Ohři u dnešních jatek. „Bylo tam přesně třicet tanků. Za nimi pak dojížděl bezpočet nejrůznějších obrněných transportérů. Vedl jsem je Nákladní ulicí nahoru. Navrhl jsem jim, že je odvedu do Perče, ale oni nechtěli. Prý sami trefí, tam kam chtějí. Všechno známe, říkali," popsal události bývalý voják ze Žatce.

Louny v obležení

close Tank projíždí kolem tehdejšího Odborného učiliště železničního, dnešní Střední odborné školy technické v Lounech. zoom_in Podobná byla situace také v Lounech. První tanky projely městem mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní od Dobroměřic. Ve městě se demonstrovalo, několik mladých lidí drželo na náměstí hladovku. Tábory sovětských vojsk se rozložily kolem města za elektroporcelánkou, nad kasárny, u Červeňáku, v Kotěrově kolonii, nad Chlumčany, i na jiných místech. Kolem desáté přijely na lounské náměstí dva tanky .

I v Žatci vjela vojenská technika na náměstí. Starosta Rédl ale s okupanty nechtěl jednat.

Centrem odporu se tehdy v Žatci stal Dům dětí a mládeže a škola v budově bývalého soudu. Tam se vyráběly letáky a trans-parenty. „Byla to pro nás obrovská zrada. Vždyť jsme po jejich boku bojovali ve válce a oni najednou stojí proti nám," říkají pamětníci.

Připomeňte si události ze srpna 1968 v okrese Louny také ve speciálu, který jsme připravili ke kulatému 40. výročí vpádu "spřátelených" vojsk.  Obsáhlé téma najdete zde!