Lukáš Bauer se mi podepsal na vstupenku. Jarda Jágr burcoval hokejisty do poslední chvíle. V Kanadě je úplně krásná příroda, to musíte vidět, slovy se to nedá popsat.

S takovými zážitky se vrátil do Žatce Roman Kratochvíl (42), cestovatel, podnikatel a fanoušek sportu, který strávil deset dní na uplynulé olympiádě ve Vancouveru.

„Vyrazili jsme 16. února z Prahy. Let trvá dvanáct hodin, přestupuje se v Amsterdamu. Ubytováni jsme byli nejprve v hotelu hned vedle sportovní haly ve Vancouveru, posledních pár dní pak ve srubech ve Vancouver Island,“ popsal v úterý Roman Kratochvíl.

Stihl navštívit čtyři sportovní odvětví, v nichž účinkovali naši reprezentanti – lední hokej, skoky na lyžích, běh na lyžích a boby.

„Hokejové zápasy jsem viděl tři. Naše hráče proti Slovensku, Lotyšsku a Rusku. Seděli jsme blízko střídačky českého týmu. Je to zase úplně jiný zážitek než v televizi. Na vlastní oči vidíte mnohem víc – například jak se Jaromír Jágr opravdu snažil, dával do svého výkonu všechno, lítal po kluzišti, útočil, bránil, pořád burcoval spoluhráče… Škoda že jsme nakonec vypadli,“ vzpomíná.

Od dvojnásobného medailisty, lyžaře Lukáše Bauera, se mu podařilo získat cenný suvenýr – podpis na vstupence na jeho běžecký závod. „V Českém domě jsme se také setkali s trenérem Martiny Sáblíkové, s některými členy vlády, s profesorem Janem Švejnarem, který před dvěma roky kandidoval na úřad prezidenta ČR,“ vzpomíná na další známé osobnosti.

V Kanadě ho uchvátily rovněž hory, jezera,Tichý oceán s členitým pobřežím a další součásti tamní krásné přírody. „Lidé a úřady si tam přírody váží a trvale o ni pečují. Mnoho prvků se vrací k indiánským tradicím. Také mě zaujala vstřícnost, ochota a pohostinnost tamních lidí, všichni byli milí, usměvaví, přátelští. Týká se to všech obyvatel, na které jsem narazil, nejen členů pořadatelského štábu olympiády,“ řekl Roman Kratochvíl.

„Jedinou z českých zvyklostí, po které se mi snad trochu stýskalo, bylo jídlo. Tam jsme dostávali většinou steaky, ke všemu jako příloha byly hranolky, pečivo bylo jen sladké. Ke konci pobytu už jsem měl chuť na české pokrmy – brambory, chléb, obyčejné neoslazené rohlíky,“ vzpomíná s úsměvem.

I když je velkým fanouškem sportu a rád cestuje po vrcholných akcích, tohle byla jeho první navštívená olympiáda. „Dříve jsem už byl na různých hokejových a fotbalových šampionátech, například ve Finsku, Rakousku, Portugalsku. Olympiádu jsem však viděl na vlastní oči poprvé – a stálo to za to,“ říká na závěr. Oči mu ještě pořád svítí nadšením.