Louny patří mezi nejbezpečnější místa na severu Čech z hlediska kriminality a veřejného pořádku. Přesto bych se v noci vyhnul zejména odlehlým a neosvětleným oblastem poblíž řeky Ohře, uvedl Zdeněk Valeš, ředitel Městské policie v Lounech. Byl dalším z hostů, který přijal pozvání naší redakce a odpovídal na otázky čtenářů a dalších zájemců v internetové on–line diskuzi.

„Pozdě večer a v noci je dobré se vyhnout všem místům, kde chodec může být osamocen, a kde je oblast odlehlá a neosvětlená. To platí obecně, nikoli jen o Lounech,“ uvedl ředitel strážníků na dotaz Miroslava Suchého, ve kterých místech si mají lidé v Lounech kvůli kriminalitě dávat největší pozor. Sdělil, že v Lounech žádné typické místo, kde by byl trvale vyšší výskyt kriminality není, poté později na další otázku upřesnil, že je dobré vyhnout se v noci tmavým lokalitám blízko u řeky.

Lidé se ptali na právní posuzování různých sporných situací, na vybavení strážníků a jejich platy, na to, jaké musí mít vzdělání i jak spolupracují s republikovou Policií ČR nebo se sbory městských policií v dalších sousedních městech.

Přijďte, zrovna sháníme strážníka

„Co musí umět strážníci? Někdy mi připadá, že jsou to trochu tupci,“ položil dotaz muž, který se označil jménem Standa. Ředitel vzal jeho otázku s humorem. „Takové označení není na místě. Strážníci musí před nástupem splnit náročné psychické a fyzické testy. Nyní nám ostatně chybějí dva muži, takže pokud chcete, zastavte se a můžete si vyzkoušet, co tato práce obnáší,“ odpověděl Zdeněk Valeš, který městskou policii řídí nepřetržitě od jejího založení v roce 1992.

Čtenáři se ptali také na to, kde jsou v Lounech umístěny kamery, kde se měří rychlost a proč jsou přeplněná parkoviště. Jeden z dotazů se týkal i dřívějšího působení Zdeňka Valeše v roli rozhodčího při zápasech první fotbalové ligy. Celý text rozhovoru je k dispozici ZDE