Konec vyvážení jímek a starostí se septiky. Obyvatelé obce Opočno u Loun se mají zanedlouho dočkat úplně nové kanalizace. Vedení obce v minulých dnech rozhodlo o vytvoření projektu. Stavět se má začít v roce 2018.

„Celkové náklady odhadujeme na třináct až patnáct milionů korun," uvedl starosta Opočna Václav Fyman. To je ovšem pro obec se zhruba 130 obyvateli částka vysoce přesahující finanční možnosti. Kompletní příjmy například loňského rozpočtu se pohybovaly pod dvěma miliony korun.

Bez dotací to nepůjde

„Je to pro nás velká suma. Ke konci roku chceme využít dotačních výzev, v úvahu připadají ministerstvo životního prostředí nebo ministerstvo pro místní rozvoj. Pomoci by mohl i kraj. Celkem bychom tak mohli pokrýt až osmdesát procent nákladů," vypočítal starosta. Zbylou částku chce Opočno profinancovat částečně z vlastních úspor, částečně s pomocí úvěru.

Přesnější výpočet nákladů přinese až projektová dokumentace. Zastupitelé obce aktuálně schválili, že ji vytvoří firma Provod, a to za 824 tisíc korun. Stát se tak má během příštího roku. Výslednou cenu nové tlakové kanalizace pak může ještě citelně ovlivnit výběrové řízení na zhotovitele stavby.

„Pokud vše půjde podle našich představ, stavba by snad mohla začít v roce 2018," dodal starosta Václav Fyman.