Lidé v Záhoří, části Žatce vedoucí ke stejnojmenné osadě, si stěžují, že je probíhající rekonstrukce silničního mostu přes železniční trať Žatec – Plzeň odřízla od města.

Jen málokdo z tamních obyvatel z Chomutovské ulice využívá dlouhou, oficiálně stanovenou objížďku přes Žiželice a radši jezdí polními cestami přes Loučky nebo kolem západního vlakového nádraží. A při cestě pěšky nemají jinou možnost, než slézt v blízkosti mostu strmé svahy a přejít koleje.

„Jsme jako odříznutí od světa. Autobus k nám nejezdí už vůbec, pěšky také nemáme kudy jít. Musí tamtudy chodit i děti do školy, na kroužky,“ stěžovalo si několik lidí na říjnovém jednání žateckých zastupitelů.

„Mrzí nás, že radnice, než souhlasila s uzavírkou mostu přes trať, aspoň provizorně neopravila cestu podle trati na Mosteckou ulici,“ uvedla Ivana Vírová z Chomutovské ulice.

Lidem vadí, že se město na rekonstrukci lépe nepřipravilo. Jeho vedení argumentuje, že se jedná o investici Ústeckého kraje.

Kdo měl být připraven?

„Oficiální objížďka je do Hořetic, Žiželic a do Žatce – odhadem jedna cesta devět kilometrů. Využíváme tedy cestu podle trati na Mosteckou ulici nebo druhou stranou do Louček. Cesty jsou v hodně špatném stavu. Proto nás mrzí, že radnice, než souhlasila s uzavírkou mostu přes trať, aspoň provizorně neopravila cestu podle trati na Mosteckou ulici,“ uvedla Ivana Vírová, obyvatelka z Chomutovské ulice. Jak dodala, vadí jí i chybějící, alespoň provizorní lávka přes železniční trať, která by nahradila chybějící most.

„Vlastníkem mostu je kraj, který je také investorem jeho rekonstrukce. Případnou lávku by měl tedy řešit on. Co se týká opravy polních cest, město nemá tolik peněz, aby se mohlo pustit do jejich rekonstrukce,“ uvedl Aleš Kassal, místostarosta města. Sdělil, že město s krajem o nápravě jedná. Ve hře je prý aspoň částečná úprava polní cesty mezi Chomutovskou a Stroupečskou ulicí do Louček.

„Proč se ale jedná o úpravě cest až teď, když o opravě mostu se ví už rok. Jednání se mohla zahájit daleko dříve a ne až v momentě, když už je oprava mostu v plném proudu,“ ptala se žateckých zastupitelů Ivana Vírová.