Pavilon A na výstavišti v Lounech, největší a architektonicky cenný objekt, čeká rekonstrukce. A nebude jediný. Město by se ještě letos rádo pustilo i do oprav na pavilonu B.

O rekonstrukci pavilonu A, který je od roku 1996 zapsán jako kulturní památka, se hovoří už delší dobu. Po obnově by měl lákat podobou evokující 30. léta minulého století. Tedy dobu svého vzniku. „V prvním patře bude obnovena kavárna, využita bude i terasa," uvedl Radovan Šabata, starosta Loun. Dodal, že se počítá s provozem pouze v letní sezoně.

Vzniká projekt

Právě nyní vzniká projektová dokumentace, jejíž vypracování schválila městská rada už loni. „Samotnou realizaci odhadujeme na 4,2 až 6,5 milionu korun," sdělil tehdy radní Pavel Janda. Práce by se měly týkat oprav střechy, terasy, osvětlení, modernizace toalet a jejich rozšíření o bezbariérovou část či úpravu některých dispozic. Projektant se má zabývat i zlepšením akustiky prostor.

Ještě než k tomu všemu ale dojde, se pozornost zaměří na sousední pavilon B. „Tam musíme řešit havarijní stav střechy. Opravu bychom chtěli stihnout během letošního roku," upřesnil starosta Šabata. Objekt by poté mohl nabídnout skladovací prostory v době prací na hlavním pavilonu.

Připravené jsou i další práce

Rekonstrukce pavilonů souvisí s chystanou celkovou modernizací největšího lounského parku a výstaviště. Letos by tam mělo dojít k vybudování kanalizace a vodovodního řadu. Veřejné osvětlení se dočká obnovy a rozšíření až ke klubovně skautů, kde zatím není. Později má být i nový mobiliář a různé sportovní prvky. Zásahy čekají také zeleň.